0212 251 28 08 0542 551 37 00

Kayıt Ol
KELKİT’İN KAYNAĞINA YOLCULUK (11-14 Mayıs)

  • 11 Mayıs Perşembe: İSTANBUL- ERZİNCAN - BAYBURT Saat 05.00’de Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Terminalinde Pegasus Havayolları kontuarı önünde buluşma. Pegasusun 06.10 uçuşuyla Erzincan’a hareket. Saat 08.55 ’de varış. Tur aracımız ve şoförümüz tarafından karşılanma ve şehir turumuz için hareket. Önce Erzincan şehir merkezinde bir kahvaltı molası veriyoruz. Ardından Erzincan şehir turu yapıyor, bakırcılar çarşısında bakır ürünlerini görüyor, dilersek satın alıyoruz. Ardından Tercan ilçesine doğru yola çıkıyoruz. Yolda Altıntepe Urartu şehrini ziyaret edeceğiz. Anadolu’da en iyi durumda korunmuş olan Urartu şehirlerinden biri olan Altı...
  •  
  •  


11 Mayıs Perşembe:  İSTANBUL - ERZİNCAN – BAYBURT

Saat 05.00’de Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Terminalinde Pegasus Havayolları  kontuarı önünde buluşma. Pegasusun 06.10 uçuşuyla Erzincan’a hareket. Saat 08.55 ’de varış. Tur aracımız ve şoförümüz tarafından karşılanma ve şehir turumuz için hareket. Önce Erzincan şehir merkezinde bir kahvaltı molası veriyoruz. Ardından Erzincan şehir turu yapıyor, bakırcılar çarşısında bakır ürünlerini görüyor, dilersek satın alıyoruz. Ardından Tercan ilçesine doğru yola çıkıyoruz. Yolda Altıntepe Urartu şehrini ziyaret edeceğiz.  Anadolu’da en iyi durumda korunmuş olan Urartu şehirlerinden biri olan Altıntepe’de tapınak-saray, sütunlu kabul salonu, açık hava tapınağı, depo binası ve üç adet mezar bulunmaktadır. Kazılarda MÖ. 8. yüzyıla ait fildişi ve madeni eşyalar, kalkan ve miğferler, seramikler, duvar resimleri gibi eserler elde edilmiştir. 1,5 saatlik bir yolculuğun ardından Tercan ilçesine varıyor ve buradaki gezilerimizi yapıyoruz. Burada bulunan Saltuklular dönemine ait Mama Hatun Külliyesini geziyoruz. Çok iyi durumda korunmuş ve restore edilmiş olan kervansaray, hamam, mescid ve türbe, dönem mimarisinin önemli örnekleridir. Özellikle Saltukoğlu sahibesi Mama Hatun’un Türbesi, Selçuklu türbe mimarisi içinde ayrıcalıklı ve özgün yapısıyla adeta bir mihenk taşı niteliğindedir. Ardından Bayburt’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Akşamüstü Bayburt’a varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Bayburt'taki otelimizde.
  

12 Mayıs Cuma: BAYBURT - BAKSI MÜZESİ - GÜMÜŞHANE

Sabah kahvaltımızın ardından Bayburt şehir gezimizi yapıyoruz. Bayburt Kalesi, Ulu Cami, Saat Kulesi, Kavalar Evi, Zahit Efendi Camisi'ni geziyoruz. Bayburt şehir merkezi gezimizi tamamlıyor, merkeze 45 km uzaklıktaki, Prof. Hüsamettin Koçan’ın kendi memleketine kazandırmış olduğu ve 2014 yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü kazanmış olan Baksı Müzesi'ni gezmeye gideceğiz. Müzeyi gezdikten ve buradaki etkinlikler hakkında bilgi aldıktan sonra yöresel ürünlerden oluşan öğle yemeğimizi Baksı müzesinde alıyoruz. Yemek sonrasında Kop dağındaki Meçhul Asker anıtını görüyor, Gümüşhane’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Gümüşhane şehir merkezine 6 km uzaklıkta olan Gümüşhane’de Eski Gümüşhane (Süleymaniye Mahallesi) 'yi gezip otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gümüşhane'deki otelimizde. Akşam yürüyerek Gümüşhane konaklarını gezebiliriz.
 

13 Mayıs Cumartesi: KROM VADİSİ – SANTA HARABELERİ - GÜMÜŞHANE

Sabah kahvaltımızın ardından gezimize Krom Vadisi'ne çıkacağız. Vadide terk edilmiş yerleşimlerde 34 kilise, 33 şapel ve 2 de manastır bulunmaktadır. Bazılarının yaşı 300 yılı bulan kilise ve manastırlar ne yazık ki büyük ölçüde tahrip edilmiştir. Arazide yükselerek, hayalet şehri andıran manzara içinde kilise, manastır ve ev kalıntılarını hayranlıkla izleyerek ilerleyeceğiz. Eski adı Alikinos olan Rum köyünde geleneksel Rum evlerini özgün halinde görmek mümkün… Osmanlı zamanında işletilen krom madenlerinde çalışanların kurduğu İmera (Olucak) Köyü'nde bulunan İmera Manastırı bölgenin en önemli yapısıdır.  Çok iyi durumda korunmuş olan Kızlar Manastırı’nın kilisesi, sivil mimari örneği Kostakis Konağı ve terk edilmiş, yıkılmaya yüz tutmuş evler, büyüleyici bir etki yaratır. Daha sonra Krom vadisinden ayrılıyor, Cami Boğazı yaylası üzerinden Taşköprü’ye ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizi Taşköprü Yaylasında bulunan tesiste alıyoruz. Yemek sonrasında Santa harabelerine varıyoruz. Çevreyi, çok iyi durumda korunmuş yerleşimi, evleri ve kiliseleri yürüyerek etraflıca geziyor ve Santa gezimizi tamamlayarak Gümüşhane’ye geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gümüşhane’deki otelimizde.
 

14 Mayıs Pazar: KARACA MAĞARASI - TORUL - GİRESUN - İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından bavullarımızla birlikte otelimizden çıkış yapıyor ve Giresun'a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde önce Karaca Mağarası'nı geziyoruz; ardından Torul ilçesi üzerinde Karadeniz sahiline doğru yol alıyoruz. Harika manzaralar eşliğinde Tirebolu'ya varıyor ve varış saatimize göre öğle yemeği alıyoruz. Yola devamla Giresun'a varıyor, burada gezilerimizi yapıyoruz. Giresun kalesinden şehre bakış, Giresun müzesini barındıran tarihi Gogora kilisesi ziyareti ve uçuş saatimize kadar el verirse Ordu şehir merkezinide geziyoruz. Saat 19.00 civarı Ordu-Giresun havaalanına varış. Check in işlemlerişlemlerinden sonra saat 21.45'deki uçağımız ile İstanbul'a hareket. Saat 23.30 da varış. Turumuzun sonu.
 
 
 

 Tur Yorumları
 
İLETİŞİM

İstanbul Merkez
İnönü cad. Ebe Hanım sk. No: 8/5 Gümüşsuyu, 34427 İstanbul
Tel: (0212) 251 28 08 Fax: (0212) 292 08 78
Email: info@novitas.com.tr

Kastamonu Şube
Şeyh Şaban Veli cad. No: 51, Zemin Kat, 37100 Kastamonu
Tel: (0366) 212 18 10 Fax: (0366) 212 18 13
Email: kastamonu@novitas.com.tr
NOVITASLA GEZERKEN MEDYADA BİZ KASTAMONU ETKİNLİKLERİMİZ BANKA BİLGİLERİMİZ
NOVİTAS TURİZM, tüm hakları saklıdır.