0212 251 28 08 0542 551 37 00

Kayıt Ol
SİVAS - DİVRİĞİ - KEMALİYE - ELAZIĞ (19-21 Mayıs)

  • 19 Mayıs Cuma: İSTANBUL–SİVAS-DİVRİĞİ Saat 05.00’de Sabiha Gökçen havalimanında buluşma. Check in işlemlerinin ardından, Pegasus Havayolları’nın 06.00 uçuşuyla saat 07.20’de Sivas’a varış. Havalimanında tur aracımız tarafından karşılanma ve kısa bir kahvaltı molasının ardından şehir merkezi gezimize başlıyoruz. Göreceğimiz yerler: Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Bürûciye Medresesi, Sivas Kongre Binası ve burada bulunan Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi. Öğle yemeğimizde yöresel Sivas yemeklerini tadabiliriz. Ardından tarihi şehir merkezinde yürüyerek dolaşıyor ve yerel mimari örneği Sivas evlerini ve konakların...
  •  
  •  

19 Mayıs Cuma: İSTANBUL – SİVAS - DİVRİĞİ
  
Saat 05.00’de Sabiha Gökçen havalimanında buluşma. Check in işlemlerinin ardından, Pegasus Havayolları’nın 06.00 uçuşuyla saat 07.20’de Sivas’a varış. Havalimanında tur aracımız tarafından karşılanma ve kısa bir kahvaltı molasının ardından şehir merkezi gezimize başlıyoruz. Göreceğimiz yerler: Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Bürûciye Medresesi, Sivas Kongre Binası ve burada bulunan Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi. Öğle yemeğimizde yöresel Sivas yemeklerini tadabiliriz. Ardından tarihi şehir merkezinde yürüyerek dolaşıyor ve yerel mimari örneği Sivas evlerini ve konaklarını görüyoruz. Sonra  Divriği’ye hareket ediyoruz. Yolda Kangal ilçesinde kısa bir mola veriyor ve ünlü kangal köpeklerinin üretildiği bir üretme çiftliğinde bu muhteşem hayvanları yakından tanıyoruz. Ardından yaklaşık bir saatlik bir yolculukla Divriği’ye varıyor ve 13. y.y. Selçuklu mimarlığının şaheserlerinden olan, Mengücekoğlu Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından yaptırılan Ulucami ve Şifahane’yi ayrıntılı bir biçimde gezmeye başlıyoruz. Gezimiz sonunda akşamüstü otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Divriği’de.
 
  
20 Mayıs Cumartesi: DİVRİĞİ - KEMALİYE
 
Sabah kahvaltısından sonra Divriği’nin yöresel mimari örneği olan enfes evlerini yakından tanıyacağımız kısa bir yürüyüş turu yapacağız ve restore edilmiş tarihi bir konağı gezeceğiz. Ardından Kemaliye’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Kasabaya varmadan birkaç km önce tur aracımızdan inerek, minibüslerle ünlü Taş Yol’da 4-5 km’lik bir yolculuk yapıyoruz. Ardından kasabaya ulaşıyor ve Kemaliye içinde yürüyerek keyifli bir gezi yapıyor ve Türkiye’nin mimari anlamda en kimlikli ilçelerinden biri olan bu yerleşimi yakından tanıyoruz. Geleneksel taş evleri ve etkileyici mimarisiyle, son yıllarda restorasyon çalışmalarıyla ön plana çıkmış olan bu ilginç kasabada yapacağımız yürüyüşte, mahalle aralarında dolaşarak bol bol fotoğraf çekme ve yerel halkla sohbet etme imkanı bulacağız. Göreceğimiz yerler: eski Ermeni kilisesinde yer alan ve sadece Kemaliyelilerin kendi oluşturdukları etnoğrafik eserlerden oluşmuş Etnoğrafya Müzesi, Mani Yolu, Kadıgölü, Orta Cami, Eski Medrese, değirmen, lökhane, demir kapı tokmakları atölyesi… Öğle yemeğimiz, gezimiz sırasında yerel işletmelerden birinde yöresel yemeklerle olacak. Öğleden sonra Fırat nehrinin dik kayalar arasından sakin sakin aktığı gizemli ve etkileyici  Karanlık Kanyon’da yaklaşık bir saatlik bir tekne turu yapacağız. Akşamüstü Apçağa köyüne bir gezi yapıyor ve Ahmet Kutsi Tecer’in ünlü şiirinde anlattığı (Orda bir köy var uzakta….) bu güzel köyde muhteşem manzaraya karşı çaaylarımızı yudumluyoruz. Daha sonra otelimize dönüş, akşam yemeği ve konaklama.
 
 
21 Mayıs Pazar: KEMALİYE - ARAPGİR - HARPUT – ELAZIĞ -İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından Kemaliye’den Elazığ’a doğru hareket ediyoruz. Kısa bir yolculuk sonrasında Ocak köyünde bir mola veriyoruz. Zengin bir etnoğrafya müzesine sahip olan bu Alevi köyünde cemevini de ziyaret edebiliriz. Ardından yolumuza devam ediyor, yolda Vali Recep Yazıcıoğlu’nun Fırat nehrinin üzerinde yaptırmış olduğu ve Ayşe Kulin’in “Köprü” romanına konu olmuş olan ünlü köprüyü görüyor ve fotoğraf çekiyoruz. Kısa bir yolculuktan sonra yolumuzun üzerinde Arapgir kasabasına uğruyor, burada bulunan ve çok güzel restore edilmiş olan Millet Hanı’nı ve Mirliva Ahmet Paşa Camii’ni geziyoruz. Öğle yemeğimizi Arapgir’de yiyebiliriz. Yemekten sonra yola devamla Keban Barajı’nı tepeden göreceğimiz bir noktada kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Daha sonra Elazığ’a varıyor ve ilk önce zengin Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi ziyaret ediyoruz. Ardından tarihi Harput kasabasına gidiyor, kasabayı geziyor ve kaleyi, Ulucami’yi ve Arap Baba türbesini görüyoruz. Ardından havaalanına transfer oluyor ve Pegasus havayollarının 21:30’daki uçağıyla İstanbul’ hareket ediyoruz. Saat 23.25’de  Sabiha Gökçen havaalanına varış. Turumuzun sonu.


Tur Yorumları
 
İLETİŞİM

İstanbul Merkez
İnönü cad. Ebe Hanım sk. No: 8/5 Gümüşsuyu, 34427 İstanbul
Tel: (0212) 251 28 08 Fax: (0212) 292 08 78
Email: info@novitas.com.tr

Kastamonu Şube
Şeyh Şaban Veli cad. No: 51, Zemin Kat, 37100 Kastamonu
Tel: (0366) 212 18 10 Fax: (0366) 212 18 13
Email: kastamonu@novitas.com.tr
NOVITASLA GEZERKEN MEDYADA BİZ KASTAMONU ETKİNLİKLERİMİZ BANKA BİLGİLERİMİZ
NOVİTAS TURİZM, tüm hakları saklıdır.