0212 251 28 08 0542 551 37 00

Kayıt Ol
BULGARİSTAN (22-28 Mayıs)

  • 22 Mayıs Pazartesi: İSTANBUL-BURGAZ-NESEBAR-VARNA Sabah saat 06.00’da Taksim AKM önünden, 06.30’da İncirli’den hareket ediyoruz. Yolda küçük bir kahvaltı molasından sonra, Dereköy sınır kapısına varıyor ve pasaport işlemlerinin ardından Bulgaristan’a geçiyoruz. Ülkenin dördüncü büyük şehri olan Burgaz’a varış, öğle yemeği ve kısa bir panoramik turdan sonra kırk kiliseli kent olarak da bilinen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil olan tarihi Nesebar kentine varıyoruz. Nesebar’da yürüyerek şehir turumuzu yapıyor ve Arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Burada, St. John kilisesi, Pantokrator kilisesi ve Bazilika’yı göreceğiz. “Bulgar Rönesans...
  •  
  •  
 
22 Mayıs Pazartesi: İSTANBUL-BURGAZ-NESEBAR-VARNA
 
Sabah saat 06.00’da Taksim AKM önünden, 06.30’da İncirli’den hareket ediyoruz. Yolda küçük bir kahvaltı molasından sonra, Dereköy sınır kapısına varıyor ve pasaport işlemlerinin ardından Bulgaristan’a geçiyoruz. Ülkenin dördüncü büyük şehri olan Burgaz’a varış, öğle yemeği ve kısa bir panoramik turdan sonra kırk kiliseli kent olarak da bilinen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil olan tarihi Nesebar kentine varıyoruz. Nesebar’da yürüyerek şehir turumuzu yapıyor ve Arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Burada, St. John kilisesi, Pantokrator kilisesi ve Bazilika’yı göreceğiz. “Bulgar Rönesansı” olarak adlandırılan 18.-19. yy. yapısı tarihi Nesebar evleri de gezimiz sırasında görülecek. Sonrasında Bulgaristan’ın üçüncü büyük şehri olan Varna’ya hareket ediyoruz. Akşama doğru Varna’ya varış ve otelimize yerleşme. Akşam yemeğimizi dışarıda bir restoranda balık menüsüyle alıyoruz. Konaklama otelimizde.
 
 
23 Mayıs Salı: VARNA-RUSÇUK

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından ilk önce Varna Tarih ve Arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Şehir merkezinde yaya olarak yapacağımız tur sırasında şehrin en büyük ve en görkemli kilisesi olan Meryemana kilisesi ve deniz parkı gezeceğimiz yerler arasında. Daha sonra yola çıkarak önce Madara’ya varıyoruz. Burada  M.S. 8. yüzyıldan kalma ve günümüzde UNESCO kültür miras listesine dahil olan “Madara Atlısı” adlı kaya kabartmasını göreceğiz. Çok dik bir kayaya inanılmaz biçimde oyulmuş olan bu kabartma, bir aslanı ezen bir atlı savaşçı figürünü betimlemektedir ve tahminen Bulgarların M.S. 7.-8. yüzyıllarda Bizansılara sağladığı üstünlüğü sembolize etmektedir. Madara kabartmasın gördükten sonra yolumuza devamla, Pliska harabeleri, UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki İvanovo kaya kilisesini görüyoruz. Yolumuza devamla Sboryanovo arkeolojik kazı alanına varıyoruz. Burada Sveştari Trak mezarını göreceğiz. (UNESCO Dünya Miras Listesi’ndedir.) Bu mezar, M.Ö. 5. yüzyıldan kalma ve ilk defa resim ve heykel sanatının süslemede birlikte kullanıldığı, çok iyi korunmuş bir Trak kral tümülüsüdür ve içinden çok değerli hazineler çıkmıştır. Ardından yola devamla Akşamüstü Rusçuk’a varıyoruz. Varışın ardından otelimize yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.
 
 
24 Mayıs Çarşamba: RUSÇUK-VELİKO TIRNOVO

Sabah kahvaltısının ardından Rusçuk gezimizi yapıyoruz. Tarihi tren garını ve burada bulunan “Gar Müzesi”ni görüyoruz. Burada eski vagon ve lokomotifler arasında, Sultan Abdülaziz’in de binmiş olduğu bir vagon, orijinal eşyalarıyla sergilenmektedir. Müze gezimizden sonra Tuna nehri kıyısına gidip burada vakit geçiriyoruz ve harika manzarayı izleyip karşı kıyıdaki Romanya’ya bakıyoruz. Ardından Veliko Tırnovo’ya doğru yolumuza devam edeceğiz. Varışın ardından Tsaverets tepesine çıkıp Akropol gezimize başlıyoruz. Yantra Nehrinin oluşturduğu ve çevrelediği bu kaleyi ziyaretimizde, dördüncü Haçlı seferi ordularını yenen Bulgarların, buradaki kulelerden birine hapsettiği kumandan Balduin’e ithafen anılan Balduin kulesinde resim çekme ve eşsiz manzaranın tadını çıkarma imkanımız var. Daha sonra Bulgaristan’ın ikinci büyük Ortodoks manastırı olan Dryanovo Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. (Zamana göre bu gezimizi ertesi sabaha da bırakabiliriz) Daha sonra otelimize yerleşme. Akşam yemeğimiz dışarıda bir restoranda. Konaklama otelimizde.
 
 
25 Mayıs Perşembe: VELİKO TIRNOVO-HİSSAR

Sabah kahvaltımızdan sonra hareketle,  önce otantik Arbanasi köyüne gidiyoruz. Eski zengin tüccar evlerinin özenle korunduğu bu şirin tarihi köyü yürüyerek gezeceğiz. Ardından Şipka köyü ve Şipka savaş anıtını (anıtı yukarı çıkmadan aşağıdan göreceğiz) Kazanlık’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Yolda etnoğrafik köy Etara gezimizi yapıyoruz. Daha sonra Kazanlık’a varıyor ve burada bir Trak kral mezarını ziyaret ediyoruz. M.Ö. 4. yüzyıla ait olduğu düşünülen ve 1979 yılından beri UNESCO Dünya Miras listesinde olan bu mezarın ne yazık ki orijinalini göremiyoruz. Ardından gül müzesini gördükten sonra yolumuza devam ediyor ve kaplıca bölgesi Hissar’daki kaplıca otelimize varıyoruz. (Bu günkü yolumuzda uygun bir yerde bir gül bahçesini ziyaret edeceğiz ve mis kokuları içinde gül hasadına tanıklık edeceğiz.) Konaklama kaplıca otelimizde.
 
 
26 Mayıs Cuma: HİSSAR-SOFYA

Ardından Sofya’ya doğru yola çıkıyor ve yolda, yüzlerce yıllık geleneksel mimarisini ve geleneklerini korumuş olan masalsı köy Koprivstitsa’yı ziyaret ediyoruz. Sofya’ya vardığımızda Sofya gezilerimizden bir kısmını yapmak için yeterli vaktimiz olacak. Sofya turumuzda göreceğimiz yerler: Sofya’nın tek ibadete açık camisi olan ve 16. yy.’a tarihlenen Banyabaşı Camii (restorasyonda olduğu için dışarıdan görüyoruz), sinagog (içine girilmiyor), Sveta Nedelya kilisesi, Roma ve Hristiyanlık dininin ilk dönemine ait Rotonda kilisesi (dışarıdan), Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık sarayları, Rus kilisesi, Aya Sofya kilisesi, Parlamento binası, Sofya üniversitesi … (bunların bazıları dışarıdan görülecek) Sofya’nın 9 km dışında buluna ve UNESCO Dünya Miras listesine dahil olan Boyana kilisesi de gezimize dahil. Gezimizin ardından otelimize yerleşme ve konaklama. Akşam yemeğimiz, müzikli bir yerel restoranda, canlı müzik ve dans şovuyla.
 
 
27 Mayıs Cumartesi: SOFYA-FİLİBE

Sabah kahvaltımızın ardından Sofya gezimize devam ediyoruz. Balkanların en büyük Katedrali olan Aleksandr Nevski katedralini, eski bir 14. yy. camisi olan Kara Cami içinde sergilenen Arkeoloji müzesini de ziyaret ediyoruz. Alışveriş için bir mola verdikten sonra, Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri ve Türkçe adı Filibe olan Plovdiv şehrine hareket ediyoruz. Yolda   Bulgaristan’ın en büyük manastırı olan Rila manastırını ziyaret ediyoruz. Kuruluşu 10. yüzyıla geri giden bu devasa kompleks, Bulgar Ortodoksluğunun çok önemli bir merkezidir ve dağların arasındaki görkemli konumuyla çok etkileyicidir. UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan bu kompleksin kiliselerinde enfes ahşap oyma işçilikleri, el yazma dini eserler ve çok değerli ikonalar vardır. Manastır ziyaretimizin ardından Filibe’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Varışın ardından şehir turumuzu yapıyoruz.  Burada ilk olarak, tam şehir merkezinde bulunan ve 14.yy.’da Sultan Murat Hüdavendigar tarafından yaptırılan ve hala ibadete açık olan tarihi Cuma Camii’ni ziyaret ediyoruz. Eski Osmanlı mahallesi, evler ve konaklar ve antik tiyatro, Helena kilisesi, gezimiz sırasında görülecek olan yerler. Turumuzun ardından, cıvıl cıvıl tarihi kent merkezinde dolaşmak, fotoğraf çekmek ve hediyelik eşyalar almak için serbest zaman kullanıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
 
28 Mayıs Pazar: FİLİBE-İSTANBUL

Kahvaltının ardından, Türkiye’ye dönüş yolumuza çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde önce Bachkovo manastırını göreceğiz. Bulgaristan’ın ikinci büyük manastırı olan ve 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılmış olan bu görkemi manastırda, çok eski el yazmaları ve kitaplar bulunur. Ziyaretimizin ardından, Kırcali şehrine yakın bir konumda oldukça önemli bir antik yerleşimi ziyaret edeceğiz: Perperikon. Bundan bir kaç yıl önce tesadüfen keşfedilen ve mitolojik müzisyen Orfeos’un yaşadığı yer olduğuna inanılan, antik Trak başkenti Perperikon ören yerini ve kazı alanını ziyaret ettikten sonra öğle yemeği molası veriyor, daha sonra Kapıkule sınır kapısına hareket ediyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra Türkiye’ye geçiş ve İstanbul’a hareket. Akşama doğru İstanbul’a varıyoruz. Bir sonraki turumuzda buluşmak üzere İstanbul’da vedalaşma.


Tur Yorumları
 
İLETİŞİM

İstanbul Merkez
İnönü cad. Ebe Hanım sk. No: 8/5 Gümüşsuyu, 34427 İstanbul
Tel: (0212) 251 28 08 Fax: (0212) 292 08 78
Email: info@novitas.com.tr

Kastamonu Şube
Şeyh Şaban Veli cad. No: 51, Zemin Kat, 37100 Kastamonu
Tel: (0366) 212 18 10 Fax: (0366) 212 18 13
Email: kastamonu@novitas.com.tr
NOVITASLA GEZERKEN MEDYADA BİZ KASTAMONU ETKİNLİKLERİMİZ BANKA BİLGİLERİMİZ
NOVİTAS TURİZM, tüm hakları saklıdır.