0212 251 28 08 0542 551 37 00

Kayıt Ol
İRAN VE HAZİNELERİ (24 Nisan-02 Mayıs)

  • 24 Nisan Pazartesi: İSTANBUL-TAHRAN Saat 07.00’de Atatürk HL Dış Hatlar salonunda buluşuyor ve ceck in ve pasaport işlemlerinden sonra THY’nin saat 09.35’deki uçuşuyla Tahran’a hareket ediyoruz. Yerel saatle 14.05’de Tahran’a varış. Pasaport işlemlerinden sonra yerel rehberimiz ve otobüsümüz tarafından karşılanıyor ve şehir merkezine transfer oluyoruz. Şehir turumuzda göreceğimiz yerler: Azadi Meydanı ve Kulesi, Milad kulesi, Tahran’ın kuzeyindeki önemli bir merkez olan Tajriş Meydanı, Şah Rıza Pehlevi’nin oturduğu son saray olan Sadabad Sarayı. Akşamüstü otelimize giriş ve dinlenme. Akşam yemeğimizi otel dışında nezih bir yerel restoranda ...
  •  
  •  
 
24 Nisan Pazartesi: İSTANBUL - TAHRAN
 
Saat 07.00’de Atatürk HL Dış Hatlar salonunda buluşuyor ve ceck in ve pasaport işlemlerinden sonra THY’nin saat 09.35’deki uçuşuyla Tahran’a hareket ediyoruz. Yerel saatle 14.05’de Tahran’a varış. Pasaport işlemlerinden sonra yerel rehberimiz ve otobüsümüz tarafından karşılanıyor ve şehir merkezine transfer oluyoruz. Şehir turumuzda göreceğimiz yerler: Azadi Meydanı ve Kulesi, Milad kulesi, Tahran’ın kuzeyindeki önemli bir merkez olan Tajriş Meydanı, Şah Rıza Pehlevi’nin oturduğu son saray olan Sadabad Sarayı. Akşamüstü otelimize giriş ve dinlenme. Akşam yemeğimizi otel dışında nezih bir yerel restoranda İran yemeklerini tadarak alıyoruz. Konaklama otelimizde.
 
 
25 Nisan Salı: TAHRAN

Sabah kahvaltımızdan sonra Tahran gezilerimize devam ediyoruz: Ulusal Müze, İran hanedanlarının en değerli mücevherlerinin saklandığı ve aslında devlet kasası olan Mücevher müzesi (İran hükümdar hanedanlarının muhtelif dönemlerinden kalma, dünyada eşi benzeri olmayan çok değerli yakut, zümrüt ve benzeri çok değerli taşlardan yapılmış tahtlar, taçlar ve kılıçlar, vb. görebiliyor), Tahran’ın eski yönetim merkezi olan Bage Melli, Gülistan Sarayı’nın görülebilen pavyonları, Kapalıçarşı (Bazar-ı Bozurg) ve içinde bulunan Tahran’ın en eski camisi Mescid-i Şah görülüyor. Otele dönüş, akşam yemeği ve konaklama.
 

26 Nisan Çarşamba: TAHRAN - KUM - ABYANEH - ISFAHAN

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyor ve Isfahan’a doğru yola çıkıyoruz. Yolda önce Şiilerin en kutsal yerlerinden biri olan Kum şehrini  ve buada bulunan İmam Rıza’nın kızkardeşi Hz. Fatıma-i Masume’nin türbesini ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretimizde sıkı ritüellere bağlı olarak çarşaf giyiyor ve binlerce insanın aynı anda ziyaret ettiği kutsal alanda kurallara sıkı sıkıya uyuyoruz. Ardından yolumuza devamla, Kaşan üzerinden Abyaneh köyüne ulaşıyoruz. (500 yıl önceki kültürel yapısını muhafaza eden UNESCO miras listesine aday köy). Köyün ilginç sokaklarında keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Ardından Isfahan’a devam ediyor ve akşamüstü ulaşıyoruz. Şehre girişte vakit olursa 33 gözlü köprüyü ziyaret edebiliriz. Ardından otele giriş, akşam yemeği ve konaklama.
 
 
27 Nisan Perşembe: ISFAHAN

Bu günümüzde tam gün Isfahan turu yaparak bu muhteşem şehri ve onu süsleyen eserleri yakından tnıyoruz: Selçuklu Ulu Camii, Kırk Sütunlu Saray, Alikapu Sarayı, Abbasi Ulu Camii, İmam Meydanı, sayısız el sanatları dükkanları ile kapalı çarşı. Akşam yemeği dışarıda otantik bir yerel restoranda. Konaklama Isfahan’daki otelimizde.
 
 
28 Nisan Cuma: ISFAHAN - YAZD

Sabah Isfahan’da 2-3 saat kadar daha kalıp, bir gün önceden göremediğimiz yerleri görme ve istersek alışveriş yapma imkanı bulacağız. Öğlene doğru yola çıkıp Yazd şehrine doğru yol alıyoruz. Yolda Meybod şehrinde kısa bir mola verip buradaki kervansarayı görüyoruz. Bir seramik üretim merkez olan Meybod’da çok sayıda seramik atölyesi ve dükkanı vardır. Kervansaray’da da bu ürünlerden almak mümkün. Daha sonra Yazd’a doğru yola devam. Akşama doğru varış, otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
 
29 Nisan Cumartesi: YAZD
 
Sabah kahvaltısının ardından Yazd şehir gezimiz için hareket ediyoruz. İran’ın en eski kentlerinden Zerdüşt dininin kutsal kenti Yazd, tipik bir çöl şehri olup, panoramasını çöl güneşinin kızıla boyadığı kerpiç evler ve onların arasından yükselen kubbeler, kemerli eyvanlar ve rüzgar kuleleri oluşturmaktadır. Göreceğimiz yerler: Zerdüşt Ateş Tapınağı, Sessizlik Kuleleri, Cuma Camii ve Emir Çakmak Camii… Kerpiç çöl mimarisinin hiç bozulmamış örneklerini oluşturan dar sokakların labirentinde kayboluyoruz. Akşamüstü Devletabad bahçesi ve pavyonu ziyareti yapacağız. Gezimizin son durağı Zurhane ziyareti. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
 
30 Nisan Pazar: YAZD - PERSEPOLİS - ŞİRAZ

Sabah kahvaltımızın ardından erken hareketle Yazd’dan ayrılıyoruz. Yolumuz üzerinde önce Ahameniş hanedanlığının başkenti olan Pasargardes antik kentini ziyaret ediyor ve burada bulunan Büyük Pers imparatoru Kuroş’un anıt mezarını görüyoruz. Ardından Büyük Darius zamanında inşa edilmeye başlanan ve M.Ö. 550 yılına ait kalıntıların izlerini taşıyan Persepolis antik kentini ve Kral Darius ve yakınlarının mezarlarının bulunduğu Nakş-ı Rüstem’i geziyoruz. (Yalçın kayaların içine Darius’un ve yakınlarının mezarları konulmuştur.) Akşamüstü yola devamla Şiraz’a varıyoruz. Otelimize yerleşme ve kısa bir dinlenmenin ardından dışarıda bir restoranda akşam yemeği alıyoruz. 
 
 
01 Mayıs Pazartesi: ŞİRAZ

Sabah kahvaltımızın ardından Şiraz gezimize başlıyoruz: Sasani imparatorlarının bir zamanki başşehri, şairlerin ilham kaynağı bu güzel kentte göreceğimiz yerler, Nasr-el Mülk Camii, Hafız’ın ve Sadi’nin kabirleri, Han medresesi, Vekil Çarşısı, Şah-Çerağ türbesi, Eram ve Narencestan bahçeleri…Tur sonunda otele dönüş ve otelde akşam yemeği. Daha sonra gece yarısı havaalanına transfer olana kadar odalarımıza dinlenmeye çekiliyoruz. 
 
 
02 Mayıs Salı: ŞİRAZ - İSTANBUL

Gece yarısı odalarımızdan check out yapıyor ve havaalanına transfer oluyoruz. Check in ve pasaport işlemlerinin ardından saat 02.35’deki uçakla İstanbul’a hareket ediyoruz. Varışımız yerel saatle 05.15’de. Turumuzun sonu.
Tur Yorumları
 
İLETİŞİM

İstanbul Merkez
İnönü cad. Ebe Hanım sk. No: 8/5 Gümüşsuyu, 34427 İstanbul
Tel: (0212) 251 28 08 Fax: (0212) 292 08 78
Email: info@novitas.com.tr

Kastamonu Şube
Şeyh Şaban Veli cad. No: 51, Zemin Kat, 37100 Kastamonu
Tel: (0366) 212 18 10 Fax: (0366) 212 18 13
Email: kastamonu@novitas.com.tr
NOVITASLA GEZERKEN MEDYADA BİZ KASTAMONU ETKİNLİKLERİMİZ BANKA BİLGİLERİMİZ
NOVİTAS TURİZM, tüm hakları saklıdır.