0212 251 28 08 0542 551 37 00

Kayıt Ol
BALTIK ÜLKELERİ: ESTONYA-LETONYA-LİTVANYA (23-30 Haziran)

  • 23 Haziran Cuma: İSTANBUL – TALLİNN Saat 06.00’da Atatürk havalimanı dış hatlar terminalinde NOVITAS Turizm yetkilisi ve rehberimizle buluşma. Check in ve pasaport işlemlerinin ardından THY’nin TK1421 sayılı seferi ile 08.15’de Tallinn’e uçuş. Yerel saatle saat 11.35’de Tallinn’e varış, otele transfer ve yerleşme. Daha sonra Tallinn şehir gezimize başlıyoruz. Göreceğimiz yerler: Estonya parlamentosu binası olan Toompea sarayı, Ortaçağ’dan kalma Toompea Kalesi, Rus Ortodoks Alexander Nevsky kilisesi, katedral kilisesi, Belediye Meydanı, Belediye Sarayı, 15. yüzyıldan kalma tarihi eczane, St. Nicholas kilisesi, Latin mahallesi, Katarina pasaj...
  •  
  •  


23 Haziran Cuma: İSTANBUL–TALLİNN


Saat 06.00’da Atatürk havalimanı dış hatlar terminalinde NOVITAS Turizm yetkilisi ve rehberimizle buluşma. Check in ve pasaport işlemlerinin ardından THY’nin TK1421 sayılı seferi ile 08.15’de Tallinn’e uçuş. Yerel saatle saat 11.35’de Tallinn’e varış, otele transfer ve yerleşme.  Daha sonra UNESCO miras listesine dahil olan tarihi Tallinn şehir gezimize başlıyoruz. Göreceğimiz yerler: Estonya parlamentosu binası olan Toompea sarayı, Ortaçağ’dan kalma Toompea Kalesi, Rus Ortodoks Alexander Nevsky kilisesi, katedral kilisesi, Belediye Meydanı, Belediye Sarayı, 15. yüzyıldan kalma tarihi eczane, St. Nicholas kilisesi, Latin mahallesi, Katarina pasajı…Akşam yemeğimiz tarihi şehir merkezinde tipik bir restoranda. Konaklama otelimizde.24 Haziran Cumartesi: TALLİNN 

Sabah kahvaltısının ardından, kent merkezinin 6 km dışındaki sevimli sahil mahallesi Pirita’ya gidiyoruz. Burada, Estonya bağımsızlığının sembolü olan “müzikli devrim”in gerçekleştiği müzik festivali alanlarını görüyoruz. Ardından Kadriorg Sarayı’nı görmeye gidiyoruz. Rus Çarı I. Petro tarafından yaptırılmış olan bu saray, özellikle 18. yüzyılın en güzel saray bahçesi örneklerinden biri olan çiçek bahçesiyle ünlüdür. Öğleden sonra şehir merkezine dönüş ve serbest zaman. Akşam yemeğimizi şehir merkezinde bir restoranda alıyoruz. Konaklama.

 

 

25 Haziran Pazar: TALLİNN-RİGA 

 
Kahvaltında sonra Letonya’nın başkenti Riga’ya doğru yola çıkıyoruz. (yaklaşık 300 km’lk etap) Yolda Sigulda’da öğle yemeği molası veriyoruz. Ardından Gauja Milli Parkı’nı geziyoruz. Letonya’nın İsviçresi olarak bilinen bu bölgeyi gezerken, Riga piskoposluk sarayı olarak yapılmış olan Turaida Sarayı’nı da geziyoruz. Daha sonra Riga’ya varış, otele yerleşme ve konaklama. Akşam yemeğini isteğimize göre şehir merkezinde alabiliriz.
 
 
26 Haziran Pazartesi: RİGA 
 
Sabah kahvaltısının ardından otobüsle ve yürüyerek Riga şehir turumuzu yapıyoruz. (tarihi merkez UNESCO miras listesindedir.) Tarihi şehir merkezinde göreceğimiz yerler: Riga Kalesi, katedral kilisesi, St. Peter kilisesi, Belediye meydanı, büyük ve küçük lonca binaları, Riga şehir surları, “İsveç kapısı” , parlamento binaları, özgürlük anıtı, Brivibas (özgürlük) bulvarı, Art Nouveau mahallesi. Öğle yemeği için serbest zaman. Yemekten sonra Açıkhava etnoğrafya müzesini geziyoruz. 1924’de kurulmuş olan ve Riga şehir merkezinden 10 km uzaklıkta, Jugla Gölü kıyısında çam ormanları içinde bulunan bu müze, 90 adet yerel mimari örneğinden oluşmaktadır ve Letonya’nın kültürel mirasının sergilendiği çok önemli bir mekandır. Akşamüstü Riga’ya dönüş. Akşam yemeği şehir merkezinde bir restoranda. Konaklama otelimizde.
 
 
27 Haziran Salı: RİGA-RUNDALE-KLAİPEDA 

 

Sabah kahvaltısının ardından hareket ediyor (312 km’lik etap için) ve yaklaşık bir saatlik bir yolculuktan sonra Rundale Sarayı’na ulaşıyoruz. Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olan Rundale Sarayı, 1736-1740 yılları arasında, Letonya Dükü Ernst Biron’un yazlık sarayı olarak, Barok ve Rokoko tarzında yapılmıştır ve Fransız stilindeki bahçeleriye ünlüdür. Rundale Sarayı gezimizin ardından Litvanya’nın dış dünyaya açılan en önemli kapısı, liman kenti ve balıkçılık üssü olan Klaipeda’ya doğru yola devam ediyoruz. Yolda çok ilginç bir ziyaret için, Katolik Litvanya’nın önemli bir kutsal merkezi olan “Haçlar Tepesi”nde mola veriyoruz. 50.000 adet birbirinden farklı boylarda haçın bulunduğu bu tepeyi gördükten sonra öğle yemeği molası veriyoruz. Yemekten sonra yolumuza devam ediyoruz. Akşamüstü Klaipeda’ya varış, otele yerleşme. Akşam yemeğini bu şirin liman şehrinde serbest olarak alabiliriz. Konaklama otelimizde.

 

 

28 Haziran Çarşamba: KLAİPEDA-NİDA-VİLNİUS 

 
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıyor ve UNESCO’nun “maddi olmayan dünya mirası” listesine dahil olan, çok ilginç ve benzersiz bir doğal oluşum olan Curon lagünü ve kumullarını görmeye gidiyoruz. Bir taraftan Litvanya ve Rusya’ya kıyısı olan bir lagünün, diğer taraftan kumul setleriyle Baltık Denizi’nden ayrılmasıyla oluşmuş bu ilginç doğal ortam, bizleri hayran bırakacak. 50 km’lik bir kara yolculuğu ve 5 km’lik feribot yolculuğuyla ulaşacağımız Nida sayfiyesinde bu doğa harikasını, kumul tepelerinin üzerine tırmanarak, seyredebilir ve fotoğraflayabiliriz. Daha sonra Nida’da kehribar müzesini ve kehribar işleme atölyelerini ziyaret edebilir ve kehribarın işlenişine tanık olabiliriz. Dileyenler alışveriş de yapabilirler. Öğle yemeğinden sonra Vilnius’a hareket. Akşam saatlerinde Vilnius’a varış. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
 
29 Haziran Perşembe: VİLNİUS-TRAKAİ-VİLNİUS 

Sabah kahvaltısından sonra Vilnius’u gezmeye başlıyoruz. 2009 Avrupa Kültür Başkenti olan ve UNESCO kültürel miras listesine dahil olan, Ortaçağ’dan kalma sayısız yapıya ve kiliseye sahip olan tarihi şehir merkezinde, Katedral Meydanı’nı, Vilnius Katedrali’ni, Gediminas Kulesi’ni, Gediminas heykelini, St. Peter ve Paul kilisesini, St. Anne kilisesini, Dawn Kapısı’nı, Doğu Avrupa’nın en büyük üniversite kampusü olan Vilnius Üniversitesi kampüsünü ve Amber Galerisi’ni gezdikten sonra, öğle yemeği için serbest zaman kullanıyoruz. Öğleden sonra Trakai’ye hareket (Vilnius’tan 28 km mesafede). Litvanya Dükalığının bu eski başkentinde, 14. yüzyıldan kalma, bir gölün ortasındaki adada kurulmuş olan kaleyi ziyaret ediyoruz. (eskiden “su üzerindeki şehir “olarak adlandırılırdı ) Akşamüstü Vilnius’a dönüş. Akşam yemeği şehir merkezinde bir restoranda. Konaklama otelimizde.
 

30 Haziran Cuma: VİLNİUS-İSTANBUL
 
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden check out yapıyor, bagajlarımızı otelde bırakarak, Vilnius’u kendi başımıza gezmek ve fotoğraflamak için serbest zaman kullanıyoruz. Öğleden sonra belirlenen saatte otel resepsiyonunda buluşuyor ve transfer aracımızla havaalanına gidiyoruz. Check in ve pasaport işlemlerinden sonra saat 19.35’deki TK 1408 no’lu İstanbul uçuşumuzla yerel saatle 22.20’de İstanbul’da oluyoruz. Turumuzun sonu.
 


Tur Yorumları
 
İLETİŞİM

İstanbul Merkez
İnönü cad. Ebe Hanım sk. No: 8/5 Gümüşsuyu, 34427 İstanbul
Tel: (0212) 251 28 08 Fax: (0212) 292 08 78
Email: info@novitas.com.tr

Kastamonu Şube
Şeyh Şaban Veli cad. No: 51, Zemin Kat, 37100 Kastamonu
Tel: (0366) 212 18 10 Fax: (0366) 212 18 13
Email: kastamonu@novitas.com.tr
NOVITASLA GEZERKEN MEDYADA BİZ KASTAMONU ETKİNLİKLERİMİZ BANKA BİLGİLERİMİZ
NOVİTAS TURİZM, tüm hakları saklıdır.