DOĞU KARADENİZ II (18-22 Mayıs 2019)
{"slide_to_show":"1","slide_to_scroll":"1","autoplay":"true","autoplay_speed":"3000","speed":"300","arrows":"true","dots":"true","loop":"true","nav_slide_column":5,"rtl":"false"}

Tur Kodu : 

Sezon : 2019

Tur Tarihleri :

18-22 Mayıs  / 13-17 Temmuz  / 05-09 Eylül 2019

1.750 TL

Bu Turu Değerlendir

Rezervasyon Yap

1.gün : İSTANBUL – TRABZON 

Saat 06.00’da Sabiha Gökçen havalimanında buluşma. Check in işlemlerinin ardından, THY’nın 07.05 uçuşuyla saat 08.45’de Trabzon’a  varış. Şehir merkezine ilk olarak burada Rum Pontus imparatorluğundan kalan muhteşem kaleyi, Aya Sofya kilisesini gezdikten sonra, Trabzon el sanatları telkâri ve kazaziye gümüş atölyesini geziyoruz. Bilgilerin alınmasının ardından Atatürk Evi’ni, Gülbahar Hatun Camisi ve eski Bizans “Altınbaşlı Meryem Kilisesi” olan ve Fatih’in Trabzon’u fethiyle birlikte camiye dönüştürülmüş olan Orta hisar Camii’ni görüyoruz. Öğle yemeğimizi Akçaabat köftesi şeklinde aldıktan sonra Maçka ilçesine doğru yolumuza devam ediyoruz. Altındere Milli Parkı içerisindeki Sümela Manastırı’nı Aya Varvara Kilisesi’nden izliyoruz. (2015 yılında tadilata alınan ve 2018 yılında Eylül Ayında bir bölümü ziyarete açılması bekleniyor) ardından Zigana Dağı eski kervan yolları üzerinde sütlacı ile ünlü Hamsiköy‘de kısa bir mola veriyoruz. Molanın sonunda Maçka’da otelimize iniyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

2.gün : TRABZON – UZUNGÖL – RİZE – AYDER YAYLASI

Sabah kahvaltısının alınmasının ardından Uzungöl’e hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Sürmene bıçakçısını geziyor bilgileri aldıktan sonra Karadeniz’in en güzel mimarisine sahip olan Memişağa konağını görüyor yolculuğumuza Sürmene – Of ilçeleri üzerinden Solaklı vadisini takiben devam ediyoruz. Öğleden önce, denizden 1090 m yükseklikteki, doğanın, ağaçların binbir yeşilini göreceğimiz Uzungöl’e ulaşıyoruz. Uzungöl etrafında yapacağımız yürüyüşün sonrasında serbest zaman veriyor öğle yemeğimizi alıyor ve Uzungöl’ün doğaüstü güzelliklerini izledikten sonra, hareket ederek Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan çayın başkenti Rize’ye ulaşıyoruz. Rize’de geçmişi 300 yıl önceye dayanan Rize bezinin nasıl işlendiğini görüyor kısa bir alışveriş molasının ardından Fırtına vadisinin eşsiz güzellikleri eşliğinde 1395 metre yüksekliğinde etrafı yüksek dağlar ve Çam ormanları ile kaplı olan bulut denizindeki yayla olarak tabir edilen Ayder yaylasında varıyoruz. Kalegon mevkii, Şenlik düzü, Avusor köprü, Gelintülü şelalesi, Aşağı Ambarlı şelalesi, manzara tepesi gezilerimizi tamamladıktan sonra konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Ayder’deki otelimizde.

3.gün : AYDER – BATUM ŞEHİR TURU – HOPA

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında Sarp sınır kapısına yöneliyoruz. Çıkış işlemlerinin ardından komşu devlet Gürcistan’da ilk olarak aydınlanma yolunda Aziz Andrew heykelini görüyor tarihi, milattan önceki dönemlere dayanan ve son olarak Osmanlı devleti tarafından 93 harbinde (1877-78 Osmanlı-Rus harbi) kullanılan eski ismi ile Laz Kalesi yeni ismi ile Gonia kalesini fotoğraflıyoruz. Gonia’dan ayrılıyor Batum üzerinden dünyanın insan eli ile yapılmış ikinci büyük botanik bahçesi olan ve 3000 bitki türünü barındıran Batum botanik bahçesini gezmeye koyuluyoruz. Bir saate yakın sürecek olan botanik bahçesi gezimizi tamamlıyor ve öğle yemeğimizi alacağımız restoranımıza harekete ediyoruz. Yemek sonrasında Batum şehir turumuza başlıyoruz. Acara Etnografya ve Arkeoloji müzesi, Poseidon heykeli, Opera binası, Piazza meydanı, Avrupa meydanı Altın Post heykeli ve Batum sahili gezdikten sonra serbest zaman veriyor Türkiye’ye hareket ediyoruz. Çıkış işlemlerimizin ardından Türkiye’ye giriş yapıyor ve Hopa’daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.gün : HOPA – BORÇKA KARAGÖL – MACAHEL

Sabah kahvaltısı otelimizde aldıktan sonra Hopa üzerinden Cankurtaran Geçidine çıkıyor 690 metreden Karadeniz’i izliyor fotoğraflıyoruz. Molanın ardından Çoruh nehrini takiben denizden 1450 metre yüksekliğindeki Tabiat koruma alanı Borçka Karagöl’e ulaşıyoruz. 19.yüzyıl başlarında, bugünkü “Klaskur (Aralık) yaylası”nın yakınlarındaki tepenin heyelan sonucu Klaskur (Aralık) deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş Karagöl’ün etrafında bir yürüyüş yapıyor ve piknin şeklinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından Macahel’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Gürcistan sınırındaki bu bölge, Karçal Dağları’nın ardında, Türkiye’nin en yeşil doğasını barındırmaktadır. WWF tarafından, Türkiye’deki birinci derecedeki doğal hayatı koruma alanlarından biri olarak gösterilen Macahel’de, ünlü Kafkas arısıyla balcılığı geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Akşamüstü Macahel’e varış, konaklayacağımız otele yerleşme ve çevre yürüyüşleri için serbest zaman.

5.gün : MACAHEL – HOPA – İSTANBUL

Sabah kahvaltımızın ardından, Macahel’in eşsiz doğasını ve burada bozulmadan sürdürülen yaşam kültürünü tanımaya koyuluyoruz. Kafkas arısıyla bal üretimi yapan yerel halkı evlerinde ziyaret edebilir ve bu doğal baldan alabiliriz. Orman yollarında keyifli bir yürüyüş yapabilir ve 40 metreden dökülen şelaleyi görebiliriz. Bol bol fotoğraf çekme imkanımız olacak. Daha sonra Trabzon’a doğru yola çıkıyoruz. Yolda molalarla akşamüstü Trabzon’a varıyoruz. Varış saatimize göre Trabzon’da serbest zaman kullanabilir veya doğruca havaalanına gidebiliriz. Saat 20.00’de havaalanında oluyor ve check in yapıyoruz.  Anadolujet’in saat 21.25’deki uçuşuyla saat 23.25‘da Sabiha Gökçen havalimanına varıyoruz. Turumuzun sonu.

Tur fiyatı
 İki kişilik odada bir kişi   : 1750 TL + uçak bileti
Tek kişi farkı                    : 260 TL
 
Fiyata dahil olan hizmetler
 • Grup sayısına göre lüks klimalı otobüs, midibüs veya minibüsle programdaki tüm ulaşımlar ve geziler
 • Yarım pansiyon konaklama
 • Milli park giriş ücretleri
 • Otopark Ücretleri (Batum-Türkiye)
 • Gürcistan Batum çıkışı için araç ücreti
 • Profesyonel rehberlik hizmeti (Batum-Türkiye)
 • Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri, dini mekanlara verilen bahşiş ve bağışlar
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • KDV
Fiyata dahil olmayan hizmetler
 • İstanbul-Trabzon / Trabzon-İstanbul uçak biletleri
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınanan içecekler
 • Kişisel ve otel ekstraları
 • Şoför ve rehber bahşişleri

Bu tura giderken, rahat yürümeye uygun ayakkabılar, rahat giysiler giyilmelidir. Yanınıza, yağmurluk ya da şemsiye, fotoğraf makinesi, zorunlu kullandığınız ilaçlarınızı almayı unutmayınız. Bayanlar, cami ziyaretleri için başörtüsü getirmeliler. Cami içinde giymek için yedek çorap getirilebilir.

Trabzon

Karadeniz sahili ile Zigana dağları arasında yer almakta olup yüzüölçümü açısından az bir alan kaplamasına karşın nüfus ve ekonomi açısından Karadeniz Bölgesi’nin önde gelen şehirlerinden biridir. Trabzon yerli halkı olan Müslümanlaşmış Rum ve Laz kültürel yapısı, müzik eserlerinde ve insanların karakter yapılarında öne çıkan taraflardan biridir.

Ayder

1300’lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır. Ayder hiç bir zaman yayla olarak kullanılmamıştır, Ayder’i Halalılar dinlenme amaçlı kullanmışlardır. Halalılar, Hala Köyünden yaylalarına (Kavron, Ceymakçur, Paákçur) göç ederken Ayder’de kaplıcada dinlenirlerdi. Kaplıcanın geçmişi 1700’lü yılları bulmaktadır. Osmanlı döneminden beri şifalı suyu ile ilgi odağı olan Ayder, 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmiş, romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia edilen, 260 metre derinlikten gelen 50 derece sıcaklığındaki kaplıcalarından faydalanılabilmesi için modern turistik tesisler inşa edilmiştir.

Batum

Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan liman kenti. Batum önemli bir liman kentidir. Aynı zamanda önemli bir tatil merkezi olan kent, botanik bahçeleri ve tropik bitkileri bakımından zengindir. Şehrin görülmeye değer yerleri arasında Osmanlı döneminden kalma Orta Cami adlı cami, Acara Devlet Müzesi, Batum Botanik Bahçesi, İsa’nın 12 havarisinden Aziz Matthias’ın anıt mezarını barındıran Roma döneminden kalma Apsaros kalesi, 20. yüzyılda yapılmasına karşın Gürcü Mimari karakterini yansıtan Eski Postane Binası, Karadeniz kıyısındaki Batum Devlet Parkı, Akvaryum ve sirk sayılabilir. Batum Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır ve subtropikal iklimin olduğu bölgede bol meyve ve çay yetişir. Petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla da tanınmıştır. Türkiye’yi karayoluyla Gürcistan ile Azerbaycan’a ve Orta Asya cumhuriyetlerine bağlayan Sarp sınır kapısı Batum’a açılır.


Macahel

Macahel, Artvin’in Borçka ilçesine bağlı, ekolojik değeri çok yüksek olan doğa harikası bir bölgedir. Macahel kelimesi Gürcüce olup, kökeni konusunda farklı düşünceler vardır. Macahel, bugünkü Türkiye-Gürcistan sınırında coğrafi ve kültürel bir bölgedir. Macaheli vadisi, Gürcistan’ın güneybatı ucu ile Türkiye’nin kuzeydoğu ucunda, iki ülke sınırına yayılır. Macaheli’nin Türkiye tarafındaki bölümünde (Yukarı Macaheli) altı köy yer alır. Bunlar Camili (Hertvisi), Düzenli (Zedvake), Efeler (Eprati), Kayalar (Kvabistavi), Maralköy (Mindieti) ve Uğurköy (Akria).’dır. Bölgenin tamamı, Camili yöresi olarak da anılır. Gürcistan tarafında kalan bölümde (Aşağı Macaheli) de büyük ve küçük pek çok köy vardır.
Macaheli vadisi, değişik türde yaşlı ağaçlarıyla ünlüdür. Vadinin yaklaşık % 70’i ormanlar ve meyve ağaçlarından oluşur. Macaheli’de 1-5 yüzyıllık ağaçlara rastlanır. Vadide daha çok gürgen, kestane, ıhlamur, çam gibi ağaç türleri vardır. Öte yandan taflan, dağ çileği, muşmula, fındık, elma, hurma, ayva, vişne, kiraz, dut, ceviz gibi farklı bitkiler yetişir. Çay burada yetişen bitkilerden biridir. Vadide pek çok meyve ağacı, bir orman görünümü alacak kadar çok ve yoğunluktadır. Macaheli vadisi, tam bir yeşil cennet sayılır. Yabani hayvan varlığı ve akarsuların ekolojik olarak temiz olması bu görünümü tamamlar. Macaheli yazın serin ve ılıman, kışınsa aksine soğuk ve nemlidir.

Macaheli, Türkiye’de son yıllarda turizme açılan bölgelerden biri olmuştur. Özellikle trekkingcilerin gözde mekânlarından biri haline gelmiştir. Macahel’de turizmin gelişmesi ve bir ekonomik uğraş olarak da Kafkas arısıyla yapılan arıcılık TEMA tarafından desteklenmektedir. Öte yandan her yıl Camili (Macahel) Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği’nin öncülüğünde “Macahel, Kafkas Arı ve Bal Festivali” düzenlenmektedir.

[]
1
Step 1

Previous
Next

1.gün : İSTANBUL – TRABZON 

Saat 06.00’da Sabiha Gökçen havalimanında buluşma. Check in işlemlerinin ardından, THY’nın 07.05 uçuşuyla saat 08.45’de Trabzon’a  varış. Şehir merkezine ilk olarak burada Rum Pontus imparatorluğundan kalan muhteşem kaleyi, Aya Sofya kilisesini gezdikten sonra, Trabzon el sanatları telkâri ve kazaziye gümüş atölyesini geziyoruz. Bilgilerin alınmasının ardından Atatürk Evi’ni, Gülbahar Hatun Camisi ve eski Bizans “Altınbaşlı Meryem Kilisesi” olan ve Fatih’in Trabzon’u fethiyle birlikte camiye dönüştürülmüş olan Orta hisar Camii’ni görüyoruz. Öğle yemeğimizi Akçaabat köftesi şeklinde aldıktan sonra Maçka ilçesine doğru yolumuza devam ediyoruz. Altındere Milli Parkı içerisindeki Sümela Manastırı’nı Aya Varvara Kilisesi’nden izliyoruz. (2015 yılında tadilata alınan ve 2018 yılında Eylül Ayında bir bölümü ziyarete açılması bekleniyor) ardından Zigana Dağı eski kervan yolları üzerinde sütlacı ile ünlü Hamsiköy‘de kısa bir mola veriyoruz. Molanın sonunda Maçka’da otelimize iniyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

2.gün : TRABZON – UZUNGÖL – RİZE – AYDER YAYLASI

Sabah kahvaltısının alınmasının ardından Uzungöl’e hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Sürmene bıçakçısını geziyor bilgileri aldıktan sonra Karadeniz’in en güzel mimarisine sahip olan Memişağa konağını görüyor yolculuğumuza Sürmene – Of ilçeleri üzerinden Solaklı vadisini takiben devam ediyoruz. Öğleden önce, denizden 1090 m yükseklikteki, doğanın, ağaçların binbir yeşilini göreceğimiz Uzungöl’e ulaşıyoruz. Uzungöl etrafında yapacağımız yürüyüşün sonrasında serbest zaman veriyor öğle yemeğimizi alıyor ve Uzungöl’ün doğaüstü güzelliklerini izledikten sonra, hareket ederek Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan çayın başkenti Rize’ye ulaşıyoruz. Rize’de geçmişi 300 yıl önceye dayanan Rize bezinin nasıl işlendiğini görüyor kısa bir alışveriş molasının ardından Fırtına vadisinin eşsiz güzellikleri eşliğinde 1395 metre yüksekliğinde etrafı yüksek dağlar ve Çam ormanları ile kaplı olan bulut denizindeki yayla olarak tabir edilen Ayder yaylasında varıyoruz. Kalegon mevkii, Şenlik düzü, Avusor köprü, Gelintülü şelalesi, Aşağı Ambarlı şelalesi, manzara tepesi gezilerimizi tamamladıktan sonra konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Ayder’deki otelimizde.

3.gün : AYDER – BATUM ŞEHİR TURU – HOPA

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında Sarp sınır kapısına yöneliyoruz. Çıkış işlemlerinin ardından komşu devlet Gürcistan’da ilk olarak aydınlanma yolunda Aziz Andrew heykelini görüyor tarihi, milattan önceki dönemlere dayanan ve son olarak Osmanlı devleti tarafından 93 harbinde (1877-78 Osmanlı-Rus harbi) kullanılan eski ismi ile Laz Kalesi yeni ismi ile Gonia kalesini fotoğraflıyoruz. Gonia’dan ayrılıyor Batum üzerinden dünyanın insan eli ile yapılmış ikinci büyük botanik bahçesi olan ve 3000 bitki türünü barındıran Batum botanik bahçesini gezmeye koyuluyoruz. Bir saate yakın sürecek olan botanik bahçesi gezimizi tamamlıyor ve öğle yemeğimizi alacağımız restoranımıza harekete ediyoruz. Yemek sonrasında Batum şehir turumuza başlıyoruz. Acara Etnografya ve Arkeoloji müzesi, Poseidon heykeli, Opera binası, Piazza meydanı, Avrupa meydanı Altın Post heykeli ve Batum sahili gezdikten sonra serbest zaman veriyor Türkiye’ye hareket ediyoruz. Çıkış işlemlerimizin ardından Türkiye’ye giriş yapıyor ve Hopa’daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.gün : HOPA – BORÇKA KARAGÖL – MACAHEL

Sabah kahvaltısı otelimizde aldıktan sonra Hopa üzerinden Cankurtaran Geçidine çıkıyor 690 metreden Karadeniz’i izliyor fotoğraflıyoruz. Molanın ardından Çoruh nehrini takiben denizden 1450 metre yüksekliğindeki Tabiat koruma alanı Borçka Karagöl’e ulaşıyoruz. 19.yüzyıl başlarında, bugünkü “Klaskur (Aralık) yaylası”nın yakınlarındaki tepenin heyelan sonucu Klaskur (Aralık) deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş Karagöl’ün etrafında bir yürüyüş yapıyor ve piknin şeklinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından Macahel’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Gürcistan sınırındaki bu bölge, Karçal Dağları’nın ardında, Türkiye’nin en yeşil doğasını barındırmaktadır. WWF tarafından, Türkiye’deki birinci derecedeki doğal hayatı koruma alanlarından biri olarak gösterilen Macahel’de, ünlü Kafkas arısıyla balcılığı geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Akşamüstü Macahel’e varış, konaklayacağımız otele yerleşme ve çevre yürüyüşleri için serbest zaman.

5.gün : MACAHEL – HOPA – İSTANBUL

Sabah kahvaltımızın ardından, Macahel’in eşsiz doğasını ve burada bozulmadan sürdürülen yaşam kültürünü tanımaya koyuluyoruz. Kafkas arısıyla bal üretimi yapan yerel halkı evlerinde ziyaret edebilir ve bu doğal baldan alabiliriz. Orman yollarında keyifli bir yürüyüş yapabilir ve 40 metreden dökülen şelaleyi görebiliriz. Bol bol fotoğraf çekme imkanımız olacak. Daha sonra Trabzon’a doğru yola çıkıyoruz. Yolda molalarla akşamüstü Trabzon’a varıyoruz. Varış saatimize göre Trabzon’da serbest zaman kullanabilir veya doğruca havaalanına gidebiliriz. Saat 20.00’de havaalanında oluyor ve check in yapıyoruz.  Anadolujet’in saat 21.25’deki uçuşuyla saat 23.25‘da Sabiha Gökçen havalimanına varıyoruz. Turumuzun sonu.