KASTAMONU-S.BOLU-İNEBOLU-PINARBAŞI-CİDE-AMASRA (01-05 Mayıs 2019)
{"slide_to_show":"1","slide_to_scroll":"1","autoplay":"true","autoplay_speed":"3000","speed":"300","arrows":"true","dots":"true","loop":"true","nav_slide_column":5,"rtl":"false"}

Tur Kodu : NVT-YI-46

Sezon : 2019

Tur Tarihleri :

01-05 Mayıs 2019

1 600 TL

Bu Turu Değerlendir

Rezervasyon Yap

1. Gün : İSTANBUL – SAFRANBOLU – KASTAMONU

07.30’da Beşiktaş Conrad oteli önünden, 07.50’de Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden hareketle Safranbolu’ya doğru yola çıkıyoruz. Varışın ardından önce yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından Safranbolu şehir gezimize başlıyoruz. Yürüyerek keşfedeceğimiz yerler: Çarşı Meydanı, Kazdağlı, Köprülü Mehmet Paşa ve İzzet Mehmet Paşa camileri, Cinci Hanı, Kaymakamlar Evi, Hıdırlık tepesi, eski evler ve sokaklar. Yemeniciler Arastası’nda dinlenme ve alışveriş imkanı. Kastamonu’ya doğru yolumuza devam ederken yolda Yörükköy’e uğruyoruz. Sipahiler Konağı ve köy çamaşırhanesi ziyareti. Akşamüstü Kastamonu’ya varış, otelimize yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

2. Gün : AZDAVAY – PINARBAŞI

Sabah kahvaltısının ardından Küre Dağları’nın kalbine doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerimizde, Türkiye’nin tek Panparks üyesi olan korunan alanlarda doğayla başbaşa harika bir gün bizi bekliyor. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculukla Pınarbaşı ilçemize ulaşıyoruz. Ardından Valla Kanyonu’na doğru yola devam ediyoruz. Kanyon yakınında aracımızdan indikten sonra köy içinden ve ardından orman yolundan yarım saatlik zevkli bir yürüyüş yapıyoruz ve kanyonun 500 metre derinlikte olduğu bölgede kanyonu kuş bakış görebileceğimiz seyir terasına geliyoruz. Kanyonu seyredip fotoğrafladıktan sora geri dönüyoruz ve kanyon yakınındaki bir yerel işletmede etli ekmekle öğle yemeğimizi iştahla alıyoruz. Ardından kısa bir araç yolculuğuyla Ilıca Şelalesi yakınına gidiyor ve şelaleye keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Fotoğraf molasının ardından, şelale yakınındaki mola yerinde mangal kömürüyle yanan semaverde çaylarımızı yudumlayabiliriz. Akşamüstü Azdavay ilçesi üzerinden Kastamonu’ya dönüş. (zaman müsait olursa bu şirin ilçe merkezinde de kısa bir mola verebiliriz.) Akşam yemeği konağımızda.

3. Gün KÜRE – İNEBOLU

Sabah kahvaltımızdan sonra Küre Dağları’na doğu hareket ederek tarihi Cenevizlilere kadar geri giden Küre ilçesini ziyaret ediyoruz. Tarihi Küre kasabasında Akşemsettin Camii’ni göreceğiz ve Küre’li kadınların dokuduğu yerel kilimleri görüp dilersek alabileceğiz. Daha sonra enfes manzaralar görerek İnebolu’ya doğru yolumuza devam ediyoruz. İnebolu’ya varışın ardından öğle yemeği alıyoruz. Yemek sonrası müze haline getirilmiş olan Atatürk’ün şapka nutkunu okuduğu Türkocağı binasını ve Rum mimarisini yansıtan İnebolu evlerini ve sokaklarını geziyoruz. Yeni açılan İnebolu Kent Müzesi’ni de göreceğiz. Kastamonu’ya dönüşümüz Abana üzerinden. Bu şirin sahil kasabamızı görme imkanı da olacak. Burada Abana’yı ve tüm Karadeniz sahilini kuşbakışı gören kent ormanında bir çay molası verebiliriz. Daha sonra enfes manzaralar sunan Yaralıgöz geçidinden geçerek Kastamonu’ya dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 4. Gün : KASTAMONU ve YAKIN ÇEVRESİ

Konağımızda alacağımız enfes bir kahvaltının ardından, Kastamonu içi ve çevresinde gezimize devam ediyoruz. Önce kaleye çıkıyor ve şehri tepeden kuşbakışı seyrediyoruz. Daha sonra yürüyerek kaleden aşağı iniyor ve tarihi şehir merkezinin sokaklarında kayboluyoruz. Sapasağlam ayakta duran yüzlerce ev, konak, cami ve türbeler bizi etkileyecek. Şehrin en büyük ve en eski camii olan Atabeygazi Camii’ni görüyor, ardından en büyük külliye olan Yakupağa külliyesini geziyoruz. Daha sonra Kastamonu’nun tarihi merkezi olan Nasrullah Meydanı’nda Nasrullah Camii, şadırvanı ve köprüsünü görüyoruz. Burada bulunan Münire Medresesi, turistik bir çarşıdır ve burada Kastamonu’ya özgü hediyelikler ve el sanatı ürünlerini satın alabiliriz. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na geçiyor, Mimar Vedat Tek’in eseri olan muhteşem Valilik binasını, meydanı çevreleyen 19. yüzyıl dokusunu ve Kastamonu’nun simgesi olan Şehit Şerife Bacı anıtını görüyoruz. Ardından Liva Paşa Konağı Etnoğrafya Müzesini görüp öğle yemeği molası veriyoruz. Yemekten sonra şehir merkezine 17 km mesafedeki Kasaba Köyü’nde 14. yüzyıldan kalma Candaroğlu yapısı Mahmut Bey Camii’ni göreceğiz. 650 yıldır hemen hiç bozulmadan korunmuş ahşap yapısı ve enfes renkli kalem işleriyle dünyada eşi olmayan bu eser 2 yıl önce UNESCO geçici miras listesine alındı. Ardından Kastamonu’ya dönerken, yolumuzun üstünde Kastamonu’nun Beylikler dönemine ait en zarif dini kompleksi olan İsmailbey Külliyesini (cami, medrese, türbe, deve hanı) ziyaret etme imkanımız var. Kastamonu’daki son ziyaret noktamız olan Vedat Tek Kültür Merkezi’ne gidiyoruz. Valiliğe bağlı bu eski restorasyon merkezi, günümüzde bir müzeler kompleksi olarak hizmet veriyor ve Türkiye’nin ilk ve tek şapka müzesine dantel, bebek ve silah müzelerine ev sahipliği yapıyor. Daha sonra otelimize dönüş canlı müzik eşliğinde akşam yemeği ve konaklama.

5.gün : KASTAMONU-CİDE-AMASRA-İSTANBUL

Sabah erken hareketle otelden ayrılıyoruz. Bu günümüzde Cide sahil kesimini keşfedeceğiz. Küre Dağları’nın nefes kesen manzaralarını seyrederek iki saate yakın keyifli bir yolculukla Şenpazar ilçesi üzerinden Cide’ye iniyoruz. Karadeniz’i kuşbakışı seyredeceğimiz bu yolculuk unutulmaz olacak. Ünlü yazarımız Rıfat Ilgaz’ın memleketi olan Cide’ye vardığımızda yazarımızın müze haline getirilmiş olan evini geziyoruz. Ardından yola çıkarak Karadeniz sahilini izleyerek, Gideros koyu (fotoğraf molası), Kurucaşile üzerinden Amasra’ya varıyoruz. Amasra’da tarihi yarımada gezisi: Ceneviz surları ve sur kapıları, liman yapıları, Bizans kiliseleri. Öğle yemeğimizi bir balık lokantasında taze Karadeniz balıklarıyla alabiliriz. Çekiciler çarşısında kısa bir alışveriş molasından sonra İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde İstanbul’a varış. Turumuzun sonu.

 

Tur fiyatı:

İki kişilik odada bir kişi fiyatı  :   1 600 TL

Tek kişi farkı                          :      210 TL

 

Fiyata dahil olan hizmetler :

  • Grup sayısına göre lüks klimalı midibüs veya minibüsle programdaki tüm ulaşımlar ve geziler
  • Özel belgeli tarihi Uğurlu Konakları’nda yarım pansiyon konaklama
  • Profesyonel rehberlik hizmeti
  • Tüm müze ve örenyeri giriş ücretleri, dini mekanlara verilen tüm bağış ve bahşişler
  • Zorunlu seyahat sigortası
  • KDV 

 

Fiyata dahil olmayan hizmetler :

  • Öğle yemekleri ve tüm yemeklerde alınanan içecekler
  • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
  • Şoför ve rehber bahşişleri

Bu tura giderken, rahat yürümeye uygun ayakkabılar, rahat giysiler giyilmelidir. Yanınıza, yağmurluk ya da şemsiye, fotoğraf  makinesi, zorunlu kullandığınız ilaçlarınızı almayı unutmayınız. Bayanlar, cami ziyaretleri için başörtüsü getirmeliler. Cami içinde giymek için yedek çorap getirilebilir.  Yanınıza, her türlü ısıya uygun ve üst üstü giyip çıkarmaya uygun giysiler almalısınız.

Safranbolu

Ev örneklerine, Beypazarı, Göynük, Taraklı, Odunpazarı gibi Türkiye’nin birçok yerinde rastlanan klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihî Safranbolu evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye’de Dünya Miras Listesi’nde yer alan 9 kültürel varlıktan biridir ve turistik ilgi çekmektedir. Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.

Kastamonu

Gökırmak’ın bir kolu olan Karaçomak Deresi vadisinde kurulu bulunan şehrin denizden yüksekliği 775 metredir. Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan Kastamonu’da, antik çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarihi eser vardır. Kastamonu Kalesi, Atabey Camii, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi, Yanık Sultan Türbesi, Nasrullah Camii, saat kulesi ve buna benzer birçok tarihi eser mevcuttur. Kastamonu kent merkezinde ayrıca Türkiye’de açılan ilk “Kent Tarihi Müzesi” bulunmaktadır. Kastamonu Saat Kulesi, Sultan II. Abdülhamit zamanında, şehrin doğusunda bulunan yamaç üzerine Kastamonu Valilerinden Abdurrahman Nureddin Paşa tarafından 1884-1885 yıllarında yaptırılmıştır. Kulenin saatini de Avrupa’dan getirtilmiştir.

Pınarbaşı

Azdavay’a bağlı bir köy durumunda iken, 4 Temmuz 1987 tarih ve 19507 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 3392 Sayılı Kanunla İlçe haline gelmiş olup, 26 Ağustos 1988 tarihinde faaliyete geçmiştir. Pınarbaşı ve çevresinde sırayla Gasgaslar, Kimmerler, Lidyalılar, İranlılar, Helenler, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar ve Çobanoğulları, Candaroğulları hakim olmuş, 1460 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Pınarbaşı; zümrüt yeşili ormanları, eşi bulunmaz kanyonları ve mağaraları, ahşap evleri, şirin köyleri ve geleneksel yaşam tarzı ile Anadolu’nun Kuzeyinde Küre Dağlarının güney kesiminde yer alır.

[]
1
Step 1

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

1. Gün : İSTANBUL – SAFRANBOLU – KASTAMONU

07.30’da Beşiktaş Conrad oteli önünden, 07.50’de Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden hareketle Safranbolu’ya doğru yola çıkıyoruz. Varışın ardından önce yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından Safranbolu şehir gezimize başlıyoruz. Yürüyerek keşfedeceğimiz yerler: Çarşı Meydanı, Kazdağlı, Köprülü Mehmet Paşa ve İzzet Mehmet Paşa camileri, Cinci Hanı, Kaymakamlar Evi, Hıdırlık tepesi, eski evler ve sokaklar. Yemeniciler Arastası’nda dinlenme ve alışveriş imkanı. Kastamonu’ya doğru yolumuza devam ederken yolda Yörükköy’e uğruyoruz. Sipahiler Konağı ve köy çamaşırhanesi ziyareti. Akşamüstü Kastamonu’ya varış, otelimize yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

2. Gün : AZDAVAY – PINARBAŞI

Sabah kahvaltısının ardından Küre Dağları’nın kalbine doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerimizde, Türkiye’nin tek Panparks üyesi olan korunan alanlarda doğayla başbaşa harika bir gün bizi bekliyor. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculukla Pınarbaşı ilçemize ulaşıyoruz. Ardından Valla Kanyonu’na doğru yola devam ediyoruz. Kanyon yakınında aracımızdan indikten sonra köy içinden ve ardından orman yolundan yarım saatlik zevkli bir yürüyüş yapıyoruz ve kanyonun 500 metre derinlikte olduğu bölgede kanyonu kuş bakış görebileceğimiz seyir terasına geliyoruz. Kanyonu seyredip fotoğrafladıktan sora geri dönüyoruz ve kanyon yakınındaki bir yerel işletmede etli ekmekle öğle yemeğimizi iştahla alıyoruz. Ardından kısa bir araç yolculuğuyla Ilıca Şelalesi yakınına gidiyor ve şelaleye keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Fotoğraf molasının ardından, şelale yakınındaki mola yerinde mangal kömürüyle yanan semaverde çaylarımızı yudumlayabiliriz. Akşamüstü Azdavay ilçesi üzerinden Kastamonu’ya dönüş. (zaman müsait olursa bu şirin ilçe merkezinde de kısa bir mola verebiliriz.) Akşam yemeği konağımızda.

3. Gün KÜRE – İNEBOLU

Sabah kahvaltımızdan sonra Küre Dağları’na doğu hareket ederek tarihi Cenevizlilere kadar geri giden Küre ilçesini ziyaret ediyoruz. Tarihi Küre kasabasında Akşemsettin Camii’ni göreceğiz ve Küre’li kadınların dokuduğu yerel kilimleri görüp dilersek alabileceğiz. Daha sonra enfes manzaralar görerek İnebolu’ya doğru yolumuza devam ediyoruz. İnebolu’ya varışın ardından öğle yemeği alıyoruz. Yemek sonrası müze haline getirilmiş olan Atatürk’ün şapka nutkunu okuduğu Türkocağı binasını ve Rum mimarisini yansıtan İnebolu evlerini ve sokaklarını geziyoruz. Yeni açılan İnebolu Kent Müzesi’ni de göreceğiz. Kastamonu’ya dönüşümüz Abana üzerinden. Bu şirin sahil kasabamızı görme imkanı da olacak. Burada Abana’yı ve tüm Karadeniz sahilini kuşbakışı gören kent ormanında bir çay molası verebiliriz. Daha sonra enfes manzaralar sunan Yaralıgöz geçidinden geçerek Kastamonu’ya dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 4. Gün : KASTAMONU ve YAKIN ÇEVRESİ

Konağımızda alacağımız enfes bir kahvaltının ardından, Kastamonu içi ve çevresinde gezimize devam ediyoruz. Önce kaleye çıkıyor ve şehri tepeden kuşbakışı seyrediyoruz. Daha sonra yürüyerek kaleden aşağı iniyor ve tarihi şehir merkezinin sokaklarında kayboluyoruz. Sapasağlam ayakta duran yüzlerce ev, konak, cami ve türbeler bizi etkileyecek. Şehrin en büyük ve en eski camii olan Atabeygazi Camii’ni görüyor, ardından en büyük külliye olan Yakupağa külliyesini geziyoruz. Daha sonra Kastamonu’nun tarihi merkezi olan Nasrullah Meydanı’nda Nasrullah Camii, şadırvanı ve köprüsünü görüyoruz. Burada bulunan Münire Medresesi, turistik bir çarşıdır ve burada Kastamonu’ya özgü hediyelikler ve el sanatı ürünlerini satın alabiliriz. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na geçiyor, Mimar Vedat Tek’in eseri olan muhteşem Valilik binasını, meydanı çevreleyen 19. yüzyıl dokusunu ve Kastamonu’nun simgesi olan Şehit Şerife Bacı anıtını görüyoruz. Ardından Liva Paşa Konağı Etnoğrafya Müzesini görüp öğle yemeği molası veriyoruz. Yemekten sonra şehir merkezine 17 km mesafedeki Kasaba Köyü’nde 14. yüzyıldan kalma Candaroğlu yapısı Mahmut Bey Camii’ni göreceğiz. 650 yıldır hemen hiç bozulmadan korunmuş ahşap yapısı ve enfes renkli kalem işleriyle dünyada eşi olmayan bu eser 2 yıl önce UNESCO geçici miras listesine alındı. Ardından Kastamonu’ya dönerken, yolumuzun üstünde Kastamonu’nun Beylikler dönemine ait en zarif dini kompleksi olan İsmailbey Külliyesini (cami, medrese, türbe, deve hanı) ziyaret etme imkanımız var. Kastamonu’daki son ziyaret noktamız olan Vedat Tek Kültür Merkezi’ne gidiyoruz. Valiliğe bağlı bu eski restorasyon merkezi, günümüzde bir müzeler kompleksi olarak hizmet veriyor ve Türkiye’nin ilk ve tek şapka müzesine dantel, bebek ve silah müzelerine ev sahipliği yapıyor. Daha sonra otelimize dönüş canlı müzik eşliğinde akşam yemeği ve konaklama.

5.gün : KASTAMONU-CİDE-AMASRA-İSTANBUL

Sabah erken hareketle otelden ayrılıyoruz. Bu günümüzde Cide sahil kesimini keşfedeceğiz. Küre Dağları’nın nefes kesen manzaralarını seyrederek iki saate yakın keyifli bir yolculukla Şenpazar ilçesi üzerinden Cide’ye iniyoruz. Karadeniz’i kuşbakışı seyredeceğimiz bu yolculuk unutulmaz olacak. Ünlü yazarımız Rıfat Ilgaz’ın memleketi olan Cide’ye vardığımızda yazarımızın müze haline getirilmiş olan evini geziyoruz. Ardından yola çıkarak Karadeniz sahilini izleyerek, Gideros koyu (fotoğraf molası), Kurucaşile üzerinden Amasra’ya varıyoruz. Amasra’da tarihi yarımada gezisi: Ceneviz surları ve sur kapıları, liman yapıları, Bizans kiliseleri. Öğle yemeğimizi bir balık lokantasında taze Karadeniz balıklarıyla alabiliriz. Çekiciler çarşısında kısa bir alışveriş molasından sonra İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde İstanbul’a varış. Turumuzun sonu.