Yurt Dışı – Uzun Turlar | ÖZBEKİSTAN (13-21 Nisan)
{"slide_to_show":"1","slide_to_scroll":"1","autoplay":"true","autoplay_speed":"3000","speed":"300","arrows":"true","dots":"true","loop":"true","nav_slide_column":5,"rtl":"false"}

Tur Kodu : NVT-YD-3

Sezon : 2018

Tur Tarihleri : 13-21 Nisan

1 950 Euro

Bu Turu Değerlendir

Loading...
Rezervasyon Yap

13 Nisan Cuma : İSTANBUL-TAŞKENT

Saat 21.30’da Atatürk havalimanında NOVITAS Turizm yetkilileriyle buluşuyoruz. Saat 23.55’de Türk Hava Yolları’na ait TK 368 sefer sayılı uçak ile Taşkent’e hareket ediyoruz. Uçakta yeni güne giriyoruz.

14 Nisan Cumartesi : TAŞKENT

Yerel saat ile 06.15’de Taşkent’e varıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından tur aracımız tarafından karşılanıyoruz. Otelimize giderek dinlenmeye çekiliyoruz. Saat 11.00 civarında Taşkent şehir turumuza başlıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, modern bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirde, turumuz kentin ana kalbi olan Amir Temur Meydanı ve Timur Müzesi gezisi ile başlıyor. Ardından Uygulamalı Sanatlar Müzesini gezeceğiz (ülkenin her yerinden toplanmış el sanatı ürünleri ve etnoğrafik eserleri barındırır). Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Bir sonraki durağımız, içerisinde 16. yüzyıldan kalma Barakhan Medresesi, Hz. Muhammed’in bir tutam saçına ev sahipliği yapması nedeni ile “Kutsal Saç” Muyi Mubarak olarak isimlendirilmiş medrese ve bu medresede muhafaza edilen 7. yüzyılda yazılmış Kuran-ı Kerim örneklerini de barındıran Hazreti İmam Kompleksi. Turumuza devamla, panoramik olarak göreceğimiz yerler, şehrin en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı ve bu merkezi çevreleyen anıtlar, Uspensky Katedrali, Taşkent Opera binası, vd…Eğer zaman kalırsa, Gezimiz sırasında Taşkent metrosunu da kullanarak ve bazı istasyonlarını görebiliriz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

15 Nisan Pazar : TAŞKENT-ÜRGENÇ-HİVA

Kahvaltımızın ardından havalimanına transfer oluyoruz. Özbekistan Havayolları uçuşumuz ile ÜRGENÇ’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından  Hiva şehrine transfer oluyoruz. Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Ortaçağ kent kimliğini koruyan Hiva’da yürüyerek yapacağımız şehir turumuza hemen başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İçhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozolesi, Arab Han ve Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camii göreceklerimiz arasında. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından Hiva turumuza devam ediyoruz. Turun bu bölümünde Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, şehirdeki belki de en kutsal mekan olan Pehlivan Mahmud Mozolesi ve son dönem İslami mimari örneklerinden İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Akşam yemeğimiz yerel bir restoranda, konaklama otelimizde.

16 Nisan Pazartesi : HİVA-BUHARA

Kahvaltının ardından erken bir deparla tur aracımız ile Buhara’ya hareket ediyoruz. Kızılkum Çölü’nün ortasından devam edecek yolculuğumuz, Orta Asya’nın en büyük su kaynaklarından biri olan ve tüm bölgeye hayat veren, coğrafya kitaplarımızda okuduğumuz Amuderya nehrini takip ederek, bize, yer yer verdiğimiz molalarla, çöl gibi görünmesine rağmen, ilginç ve zengin bir ekosisteme sahip bu toprakları yakından gözlemleme imkanı verecek. Molalarla 6-7 saat sürecek yolculuğumuzun sonunda Buhara’ya varışımızı müteakip önce otelimize yerleşiyoruz. Ardından, Buhara’dan 20 km uzaklıkta bulunan Gijdüvan’da seramikçi Alişer’in evine transfer oluyoruz. Alişer kendi seramik atölyesinde seramik hazırlama sanatını gösterirken, isteyenler seramik tabak yapmayı deneyebilir. Alişer Bey’in evinde akşam yemeğimizi alacağız. Ana yemek meşhur Gijdüvan kebabı. Yemekten sonra Buhara’ya dönüş ve konaklama otelimizde.

17 Nisan Salı : BUHARA

Kahvaltının ardından, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, tarih, din,  bilim, felsefe ve edebiyat kitaplarından çok iyi bildiğimiz Buhara gezimize başlıyoruz. 10. yüzyıldan kalma şehrin en eski tarihi eserlerinden biri olan İsmail Samani Mozolesi, 5. yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, bir zamanlar kentin su ihtiyacının karşılandığı, bugünün Chashma-i Ayub Mozalesi, şehrin merkezinde yer alan ve Buhara kentinin nabzının attığı Lyabi Havuz, Poi Kalyan Kompleksi ve içinde bulunan Kalyan Minaresi ile Miri Arab Medresesi, döneminin en önemli eğitim kurumlarından Chor-Minor Medresesi, Uluğbey Medresesi, Abdul-aziz Han Medresesi ve Nadir Divanbeyi Medresesi, İskender Kerimov’un kukla atölyesi ziyareti (kukla yapımı sergisi, kukla oynatma dersi, kukla satın alınması), Feyzullah Hocayev müzesi (etnoğrafya ve ahşap el sanatları müzesi ve geleneksel bir Buhara evi) göreceklerimiz arasında yer alıyor. Öğlene doğru, XVIII. yüzyılda inşa edilmiş olan otantik ve geleneksel bir Buhara evine gidiyoruz. Bu tarihi evin sahipleri bize Buhara pilavı pişirecek. Pilavın ev sahipleri ile beraber pişirilmesine biz de katılabiliriz. Sonrasında da öğlen yemeğimizde bu pilavı afiyetle yiyeceğiz. Öğleden sonramızı Buhara’nın ünlü çarşılarında geçirebilir, ipekli kumaşlardan, el sanatı ürünlerinden, enfes halılara kadar her türlü otantik ürünü görebilir ve satın alabiliriz. Akşam yemeğimizi Nadir Divan Begi Medresesinde Özbek Milli folklör gösterisi eşliğinde alacağız. Otelimize dönüş ve konaklama.

18 Nisan Çarşamba : BUHARA-ŞEHR-İ SABZ-SEMERKAND

Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak, Timur Han’ın doğum yeri olan ve UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan Şehrisabz’a (Yeşil Şehir) gidiyoruz. Bugün yapacağımız gezimizde; Timur Han döneminden kalma Ak-Saray’ı, Timur’un torunu Cihangir Şah’ın türbesini, hocası Şeyh Şemsettin Gülal türbesini göreceğiz. Öğle yemeği molamızdan sonra 15. yy. dönemine ait Gumbez-i Seyidan ve Gök-Gumbez (Kümbet) Camii’ni göreceğiz. Daha sonra Semerkand’a doğru yolumuza devam edeceğiz. Akşamüstü Semerkand’a varış ve otele yerleşme. Akşam yemeğimiz otelimizde.

19 Nisan Perşembe : SEMERKAND

Kahvaltı sonrası kültürlerin potası, Ortaçağ’ın Doğu’daki en parlak uygarlık merkezi, inançların kesişme noktası olan Semerkand’dan günümüze kalanları görmeye başlıyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Semerkand’ın kalbi Registan Meydanı’nı, Uluğbey Medresesi’ni, Telkari (Tilyo Kori) ve Şirdari Medreselerini, Timur Hanın gözdesi Bibi-Hanımın Medresesini ve Türbesini, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Mozolesi’ni göreceğiz. Öğle yemeği molasından sonra ise, Hoca Hızır Sarayı’nı, Şah-ı Zinde Türbelerini, Timur İmparatorluğu’nun 4. Sultanı Uluğ Bey’in kurduğu gözlem evi olan Uluğ Bey Rasathanesi Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Ardından Özbekistan’daki benzeri olmayan El-Merosi tiyatrosuna transfer oluyoruz ve Özbek milli elbisesi evolüsyonunu gösteren ilginç bir şov izliyoruz. Ardından dışarıda akşam yemeği alıyoruz. Otele dönüş ve konaklama.

20 Nisan Cuma : SEMERKAND-TAŞKENT

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden çıkış yapıyoruz ve Semerkand turumuza devam ediyoruz: Önce Semerkand şehri dışında yer alan Koni Gil köyünde bulunan Zarif Aka atölyesini ziyaret edeceğiz. Atölyede dut ağacı kabuğundan kağıt üretimini izleyebiliriz. Çelek köyünde bulunan İmam Al-Buhari Türbesi ziyareti sonrası Semerkand şehrine dönüyoruz. Yüzyıllar boyunca Orta Asya’nın en işlek alışveriş merkezlerinden biri olmuş Siyab Pazar’ında serbest zaman kullanacağız. Öğlen yemeğimizi yöresel bir evde alacağız. Ev sahibi Mübarek Hanım Özbek Milli yemeklerinden Mantı, Bogursok, Katlama, Varakı gibi yemeklerin hazırlanmasını gösterecek. İsteyen misafirlerimiz de yemeklerin hazırlanmasına katılabilirler. Akşamüstü tren istasyonuna transfer oluyoruz ve saat 17.00’deki Afrosiyab treni ile Taşkent’e hareket. 19.10’da Taşkent’e varış, otele transfer, yerleşim. Akşam yemeği ve konaklama Taşkent’te. Daha sonra yerel bir restorana giderek, veda yemeğimizi canlı müzik eşliğinde yiyoruz. Yemekten sonra otelimize transfer ve konaklama.

21 Nisan Cumartesi : TAŞKENT-İSTANBUL

Erken alacağımız sabah kahvaltımızın ardından havaalanına transfer oluyoruz. Check in ve pasaport işlemlerinin ardından, saat 08.15’de hareket eden TK 369 sefer sayılı THY uçağımızla 11.35’de İstanbul’a varıyoruz. Turumuzun sonu.

Tur fiyatı:
İki kişilik odada bir kişi fiyatı   : 1 950 Euro  
Tek kişi farkı                                  :    250 Euro

 

Fiyata dahil olan hizmetler :

 • Otel konaklamaları
 • Taşkent (Hotel Wyndham 4**** ) 3 gece
 • Hiva (Asia Hiva 4***) 1 gece
 • Buhara (Omar Khayyam 4****) 2 gece
 • Semerkand (Hotel Registan Plaza 4****) 2 gece
 • İstanbul – Taşkent – İstanbul THY uçak bileti ve alan vergileri
 • Yemekler (8 kahvaltı – 7 öğle yemeği – 7 akşam yemeği)
 • Buhara’da Özbek pilavı hazırlama seremonisi ve akşam yemeği
 • Buhara’da Nadir Divan Begi Medresesinde Özbek milli folklör gösterisi
 • Buhara’da kukla ve seramik atölyeleri ziyareti
 • Semerkand’da El-Merosi tiyatro gösterisi
 • Semerkand’da kağıt üretim atölyesine ziyaret
 • Taşkent’te son gece müzik ve show ile gala yemeği
 • Müze ve tarihi yerlerinin giriş ücretleri
 • Klimalı lüks tur aracıyla tüm geziler
 • Semerkant-Taşkent Afrosiyab hızlı tren bileti
 • Taşkent – Urgenç iç hat uçak bileti (ÖHY)
 • Özbekistan vize davetiyesi
 • Türkiye’den gruba refakat eden Türk profesyonel rehber ve Türkçe konuşan yerel rehber
 • Araçta soğuk sıcak meşrubat ikramları
 • Gezi boyunca gruba refakat eden yerel acenta görevlisi
 • Havaalanlarında karşılama ve uğurlamalar
 • Yurtdışı seyahat sigortası (iptal teminatlı), 70 yaş üstüne sürprim uygulanır.

Fiyata dahil olmayan hizmetler :

 • Şahsi harcamalar, bahşişler
 • Müze ve ören yerlerindeki fotoğraf – video çekimi için istenen ücretler
 • Özbekistan vize ücreti
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Gerekli durumda sigorta sürprimi
[]
1
Step 1

Previous
Next

13 Nisan Cuma : İSTANBUL-TAŞKENT

Saat 21.30’da Atatürk havalimanında NOVITAS Turizm yetkilileriyle buluşuyoruz. Saat 23.55’de Türk Hava Yolları’na ait TK 368 sefer sayılı uçak ile Taşkent’e hareket ediyoruz. Uçakta yeni güne giriyoruz.

14 Nisan Cumartesi : TAŞKENT

Yerel saat ile 06.15’de Taşkent’e varıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından tur aracımız tarafından karşılanıyoruz. Otelimize giderek dinlenmeye çekiliyoruz. Saat 11.00 civarında Taşkent şehir turumuza başlıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, modern bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirde, turumuz kentin ana kalbi olan Amir Temur Meydanı ve Timur Müzesi gezisi ile başlıyor. Ardından Uygulamalı Sanatlar Müzesini gezeceğiz (ülkenin her yerinden toplanmış el sanatı ürünleri ve etnoğrafik eserleri barındırır). Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Bir sonraki durağımız, içerisinde 16. yüzyıldan kalma Barakhan Medresesi, Hz. Muhammed’in bir tutam saçına ev sahipliği yapması nedeni ile “Kutsal Saç” Muyi Mubarak olarak isimlendirilmiş medrese ve bu medresede muhafaza edilen 7. yüzyılda yazılmış Kuran-ı Kerim örneklerini de barındıran Hazreti İmam Kompleksi. Turumuza devamla, panoramik olarak göreceğimiz yerler, şehrin en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı ve bu merkezi çevreleyen anıtlar, Uspensky Katedrali, Taşkent Opera binası, vd…Eğer zaman kalırsa, Gezimiz sırasında Taşkent metrosunu da kullanarak ve bazı istasyonlarını görebiliriz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

15 Nisan Pazar : TAŞKENT-ÜRGENÇ-HİVA

Kahvaltımızın ardından havalimanına transfer oluyoruz. Özbekistan Havayolları uçuşumuz ile ÜRGENÇ’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından  Hiva şehrine transfer oluyoruz. Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Ortaçağ kent kimliğini koruyan Hiva’da yürüyerek yapacağımız şehir turumuza hemen başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İçhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozolesi, Arab Han ve Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camii göreceklerimiz arasında. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından Hiva turumuza devam ediyoruz. Turun bu bölümünde Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, şehirdeki belki de en kutsal mekan olan Pehlivan Mahmud Mozolesi ve son dönem İslami mimari örneklerinden İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Akşam yemeğimiz yerel bir restoranda, konaklama otelimizde.

16 Nisan Pazartesi : HİVA-BUHARA

Kahvaltının ardından erken bir deparla tur aracımız ile Buhara’ya hareket ediyoruz. Kızılkum Çölü’nün ortasından devam edecek yolculuğumuz, Orta Asya’nın en büyük su kaynaklarından biri olan ve tüm bölgeye hayat veren, coğrafya kitaplarımızda okuduğumuz Amuderya nehrini takip ederek, bize, yer yer verdiğimiz molalarla, çöl gibi görünmesine rağmen, ilginç ve zengin bir ekosisteme sahip bu toprakları yakından gözlemleme imkanı verecek. Molalarla 6-7 saat sürecek yolculuğumuzun sonunda Buhara’ya varışımızı müteakip önce otelimize yerleşiyoruz. Ardından, Buhara’dan 20 km uzaklıkta bulunan Gijdüvan’da seramikçi Alişer’in evine transfer oluyoruz. Alişer kendi seramik atölyesinde seramik hazırlama sanatını gösterirken, isteyenler seramik tabak yapmayı deneyebilir. Alişer Bey’in evinde akşam yemeğimizi alacağız. Ana yemek meşhur Gijdüvan kebabı. Yemekten sonra Buhara’ya dönüş ve konaklama otelimizde.

17 Nisan Salı : BUHARA

Kahvaltının ardından, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, tarih, din,  bilim, felsefe ve edebiyat kitaplarından çok iyi bildiğimiz Buhara gezimize başlıyoruz. 10. yüzyıldan kalma şehrin en eski tarihi eserlerinden biri olan İsmail Samani Mozolesi, 5. yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, bir zamanlar kentin su ihtiyacının karşılandığı, bugünün Chashma-i Ayub Mozalesi, şehrin merkezinde yer alan ve Buhara kentinin nabzının attığı Lyabi Havuz, Poi Kalyan Kompleksi ve içinde bulunan Kalyan Minaresi ile Miri Arab Medresesi, döneminin en önemli eğitim kurumlarından Chor-Minor Medresesi, Uluğbey Medresesi, Abdul-aziz Han Medresesi ve Nadir Divanbeyi Medresesi, İskender Kerimov’un kukla atölyesi ziyareti (kukla yapımı sergisi, kukla oynatma dersi, kukla satın alınması), Feyzullah Hocayev müzesi (etnoğrafya ve ahşap el sanatları müzesi ve geleneksel bir Buhara evi) göreceklerimiz arasında yer alıyor. Öğlene doğru, XVIII. yüzyılda inşa edilmiş olan otantik ve geleneksel bir Buhara evine gidiyoruz. Bu tarihi evin sahipleri bize Buhara pilavı pişirecek. Pilavın ev sahipleri ile beraber pişirilmesine biz de katılabiliriz. Sonrasında da öğlen yemeğimizde bu pilavı afiyetle yiyeceğiz. Öğleden sonramızı Buhara’nın ünlü çarşılarında geçirebilir, ipekli kumaşlardan, el sanatı ürünlerinden, enfes halılara kadar her türlü otantik ürünü görebilir ve satın alabiliriz. Akşam yemeğimizi Nadir Divan Begi Medresesinde Özbek Milli folklör gösterisi eşliğinde alacağız. Otelimize dönüş ve konaklama.

18 Nisan Çarşamba : BUHARA-ŞEHR-İ SABZ-SEMERKAND

Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak, Timur Han’ın doğum yeri olan ve UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan Şehrisabz’a (Yeşil Şehir) gidiyoruz. Bugün yapacağımız gezimizde; Timur Han döneminden kalma Ak-Saray’ı, Timur’un torunu Cihangir Şah’ın türbesini, hocası Şeyh Şemsettin Gülal türbesini göreceğiz. Öğle yemeği molamızdan sonra 15. yy. dönemine ait Gumbez-i Seyidan ve Gök-Gumbez (Kümbet) Camii’ni göreceğiz. Daha sonra Semerkand’a doğru yolumuza devam edeceğiz. Akşamüstü Semerkand’a varış ve otele yerleşme. Akşam yemeğimiz otelimizde.

19 Nisan Perşembe : SEMERKAND

Kahvaltı sonrası kültürlerin potası, Ortaçağ’ın Doğu’daki en parlak uygarlık merkezi, inançların kesişme noktası olan Semerkand’dan günümüze kalanları görmeye başlıyoruz:

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Semerkand’ın kalbi Registan Meydanı’nı, Uluğbey Medresesi’ni, Telkari (Tilyo Kori) ve Şirdari Medreselerini,

Timur Hanın gözdesi Bibi-Hanımın Medresesini ve Türbesini, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Mozolesi’ni göreceğiz. Öğle yemeği molasından sonra ise, Hoca Hızır Sarayı’nı, Şah-ı Zinde Türbelerini, Timur İmparatorluğu’nun 4. Sultanı Uluğ Bey’in kurduğu gözlem evi olan

Uluğ Bey Rasathanesi Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Ardından Özbekistan’daki benzeri olmayan
El-Merosi tiyatrosuna transfer oluyoruz ve Özbek milli elbisesi evolüsyonunu gösteren ilginç bir şov izliyoruz. Ardından dışarıda akşam yemeği alıyoruz. Otele dönüş ve konaklama.

20 Nisan Cuma : SEMERKAND-TAŞKENT

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden çıkış yapıyoruz ve Semerkand turumuza devam ediyoruz: Önce Semerkand şehri dışında yer alan Koni Gil köyünde bulunan Zarif Aka atölyesini ziyaret edeceğiz. Atölyede dut ağacı kabuğundan kağıt üretimini izleyebiliriz. Çelek köyünde bulunan İmam Al-Buhari Türbesi ziyareti sonrası Semerkand şehrine dönüyoruz. Yüzyıllar boyunca Orta Asya’nın en işlek alışveriş merkezlerinden biri olmuş Siyab Pazar’ında serbest zaman kullanacağız. Öğlen yemeğimizi yöresel bir evde alacağız. Ev sahibi Mübarek Hanım Özbek Milli yemeklerinden Mantı, Bogursok, Katlama, Varakı gibi yemeklerin hazırlanmasını gösterecek. İsteyen misafirlerimiz de yemeklerin hazırlanmasına katılabilirler. Akşamüstü tren istasyonuna transfer oluyoruz ve saat 17.00’deki Afrosiyab treni ile Taşkent’e hareket. 19.10’da Taşkent’e varış, otele transfer, yerleşim. Akşam yemeği ve konaklama Taşkent’te. Daha sonra yerel bir restorana giderek, veda yemeğimizi canlı müzik eşliğinde yiyoruz. Yemekten sonra otelimize transfer ve konaklama.

21 Nisan Cumartesi : TAŞKENT-İSTANBUL
Erken alacağımız sabah kahvaltımızın ardından havaalanına transfer oluyoruz. Check in ve pasaport işlemlerinin ardından, saat 08.15’de hareket eden TK 369 sefer sayılı THY uçağımızla 11.35’de İstanbul’a varıyoruz. Turumuzun sonu.