ÖZBEKİSTAN (19-27 Nisan 2019)
{"slide_to_show":"1","slide_to_scroll":"1","autoplay":"true","autoplay_speed":"3000","speed":"300","arrows":"true","dots":"true","loop":"true","nav_slide_column":5,"rtl":"false"}

Tur Kodu : NVT-YD-3

Sezon : 2019

Tur Tarihleri : 

19-27 Nisan 2019

1 260 Euro + uçak bileti

Bu Turu Değerlendir

Rezervasyon Yap

19 Nisan Cuma : İSTANBUL – TAŞKENT
Saat 10.00’da İstanbul havalimanında NOVITAS Turizm yetkilileriyle buluşuyoruz. Check in ve pasaport işlemlerinden sonra saat 12.30’da Özbekistan Hava Yolları’na ait 272 sefer sayılı uçak ile Taşkent’e hareket ediyoruz. Saat 19.00’da varış. Otelimize transfer, check in ve dinlenme.

20 Nisan Cumartesi : TAŞKENT
Sabah kahvaltımızın ardından Taşkent şehir turumuza başlıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, modern bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirde, turumuz kentin ana kalbi olan Amir Temur Meydanı ve Timur Müzesi gezisi ile başlıyor. Ardından Uygulamalı Sanatlar Müzesini gezeceğiz (ülkenin her yerinden toplanmış el sanatı ürünleri ve etnoğrafik eserleri barındırır). Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Bir sonraki durağımız, içerisinde 16. yüzyıldan kalma Barakhan Medresesi, Hz. Muhammed’in bir tutam saçına ev sahipliği yapması nedeni ile “Kutsal Saç” MuyiMubarak olarak isimlendirilmiş medrese ve bu medresede muhafaza edilen 7. yüzyılda yazılmış Kuran-ı Kerim örneklerini de barındıran Hazreti İmam Kompleksi. Turumuza devamla, panoramik olarak göreceğimiz yerler, şehrin en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı ve bu merkezi çevreleyen anıtlar, Uspensky Katedrali, Taşkent Opera binası, vd…Eğer zaman kalırsa, Gezimiz sırasında Taşkent metrosunu da kullanarak bazı istasyonlarını görebiliriz. Daha sonra otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama.

21 Nisan Pazar : TAŞKENT – ÜRGENÇ – HİVA
Sabah erken alacağımız kahvaltımızın ardından havalimanına transfer oluyoruz. Özbekistan Havayolları uçuşumuz ile Ürgenç’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından Hiva şehrine transfer oluyoruz. Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Ortaçağ kent kimliğini koruyan Hiva’da yürüyerek yapacağımız şehir turumuza hemen başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İçhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozolesi, Arab Han ve MuhammadAminInak Medreseleri, Ak Camii göreceklerimiz arasında. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından Hiva turumuza devam ediyoruz. Turun bu bölümünde Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, şehirdeki belki de en kutsal mekan olan Pehlivan Mahmud Mozolesi ve son dönem İslami mimari örneklerinden İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Akşam yemeğimiz yerel bir restoranda, konaklama otelimizde.

22 Nisan Pazartesi : HİVA – BUHARA
Kahvaltının ardından erken bir deparla tur aracımız ile Buhara’ya hareket ediyoruz. Kızılkum Çölü’nün ortasından devam edecek yolculuğumuz, Orta Asya’nın en büyük su kaynaklarından biri olan ve tüm bölgeye hayat veren, coğrafya kitaplarımızda okuduğumuz Amuderya nehrini takip ederek, bize, yer yer verdiğimiz molalarla, çöl gibi görünmesine rağmen, ilginç ve zengin bir ekosisteme sahip bu toprakları yakından gözlemleme imkanı verecek. Yolculuğumuz molalarla 6-7 saat sürecek. Buhara’ya varmadan önce Nakşibendi tarikatının kurucusu Bahaüddin Nakşibendi’nin türbesini ziyaret etme imkanımız var. Her yıl binlerce Müslümanın ziyaret ettiği türbe, Özbekistan’ın en önemli dini çekim merkezlerinden birini oluşturuyor. Daha sonra Buhara’ya varış ve otelimize yerleşme.. Kısa bir dinlenmenin ardından otelimizin yakınındaki güzel bir yerel restoranda akşam yemeğimizi alacağız. Konaklama otelimizde.


23 Nisan Salı : BUHARA
Kahvaltının ardından, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, tarih, din,  bilim, felsefe ve edebiyat kitaplarından çok iyi bildiğimiz Buhara gezimize başlıyoruz. 10. yüzyıldan kalma şehrin en eski tarihi eserlerinden biri olan İsmail Samani Türbesi, 5. yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, bir zamanlar kentin su ihtiyacının karşılandığı, bugünün Chashma-i Ayub Mozalesi, şehrin merkezinde yer alan ve Buhara kentinin nabzının attığı Lyabi Havuz, Poi Kalyan Kompleksi ve içinde bulunan Kalyan Minaresi ile Miri Arab Medresesi, döneminin en önemli eğitim kurumlarından Chor-Minor Medresesi, Uluğbey Medresesi, Abdul-aziz Han Medresesi ve Nadir Divanbeyi Medresesi, İskender Kerimov’un kukla atölyesi ziyareti (kukla yapımı sergisi, kukla oynatma dersi, kukla satın alınması), Feyzullah Hocayev müzesi (etnoğrafya ve ahşap el sanatları müzesi ve geleneksel bir Buhara evi) göreceklerimiz arasında yer alıyor. Öğle yemeğimizi, tarihi merkezdeki tipik restoranlardan birinde alıyoruz. Öğleden sonramızı Buhara’nın ünlü çarşılarında geçirebilir, ipekli kumaşlardan, el sanatı ürünlerinden, enfes halılara kadar her türlü otantik ürünü görebilir ve satın alabiliriz. Akşam yemeğimizi Nadir Divan Begi Medresesinde Özbek Milli folklör gösterisi eşliğinde alacağız. Otelimize dönüş ve konaklama.

24 Nisan Çarşamba : BUHARA – SEMERKAND
Sabah kahvaltımızın ardından bavullarımızı toplayarak otelimizin resepsiyonuna bırakıyor veya tur aracımıza yüklüyoruz. Daha sonra Buhara’da gezilerimize devam ediyoruz. Buhara Emirinin yazlık sarayı “Sitarai Mohi Hossa” ilk göreceğimiz yer. Daha sonra Buhara çarşılarında dilediğimiz gibi serbest zaman kullanabilir ve alışveriş yapabiliriz. Buhara’ya vedamızı, bir Buhara’lı ailenin evinde Buhara pilavı pişirilmesine tanıklık ederek ve daha sonra da bu enfes pilavı yiyerek yapacağız. Evin sahipleri bize pilav pişirecek. Pilavın pişirilmesine biz de katılabiliriz. Yemekten sonra Semerkand’a yolculuk yapmak üzere tren istasyonuna gidiyoruz. Saat 15.52’deki hızlı trenimizle Semerkand’a hareket ediyoruz. Saat 17.25’de varış ve otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

25 Nisan Perşembe : SEMERKAND
Kahvaltı sonrası kültürlerin potası, Ortaçağ’ın Doğu’daki en parlak uygarlık merkezi, inançların kesişme noktası olan Semerkand’dan günümüze kalanları görmeye başlıyoruz: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Semerkand’ın kalbi Registan Meydanı’nı, Uluğbey Medresesi’ni, Telkari (Tilyo Kori) ve Şirdari Medreselerini, Timur Hanın gözdesi Bibi Hanımın Medresesini ve Türbesini, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Mozolesi’ni göreceğiz. Öğle yemeği molasından sonra ise, Hoca Hızır Sarayı’nı, Şah-ı Zinde Türbelerini, Timur İmparatorluğu’nun 4. Sultanı Uluğ Bey’in kurduğu gözlem evi olan Uluğ Bey Rasathanesi Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Ardından Özbekistan’daki benzeri olmayan

El-Merosi tiyatrosuna transfer oluyoruz ve Özbek milli elbisesi evolüsyonunu gösteren ilginç bir şov izliyoruz. Ardından dışarıda akşam yemeği alıyoruz. Otele dönüş ve konaklama.

26 Nisan Cuma : SEMERKAND – TAŞKENT
Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden çıkış yapıyoruz ve Semerkand turumuza devam ediyoruz: Önce Semerkand şehri dışında yer alan Koni Gil köyünde bulunan Zarif Aka atölyesini ziyaret edeceğiz. Atölyede dut ağacı kabuğundan kağıt üretimini izleyebiliriz. Çelek köyünde bulunan İmam Al-Buhari Türbesi ziyareti sonrası Semerkand şehrine dönüyoruz. Yüzyıllar boyunca Orta Asya’nın en işlek alışveriş merkezlerinden biri olmuş Siyab Pazar’ında serbest zaman kullanacağız. Öğlen yemeğimizi yöresel bir evde alacağız. Ev sahibi Mübarek Hanım Özbek Milli yemeklerinden Mantı, Bogursok, Katlama, Varakı gibi yemeklerin hazırlanmasını gösterecek. İsteyen misafirlerimiz de yemeklerin hazırlanmasına katılabilirler. Akşamüstü tren istasyonuna transfer ve hızlı tren Afrosiyab ile Taşkent’e hareket. Varışın ardından Taşkent’teki otelimize transfer. Akşam yemeği ve dinlenme.


27 Nisan Cumartesi :
 TAŞKENT – İSTANBUL 

Sabah otelimizden erken saatte ayrılarak saat 05.30’da Taşkent havaalanında oluyoruz. Check in ve pasaport işlemlerinden sonra saat 07.40’da kalkan uçağımızla yerel saatle 11.00’de İstanbul’a varıyoruz. Turumuzun sonu.

 

 

TUR FİYATI:

İki kişilik odada bir kişi        : 1 260  Euro    

Tek kişilik konaklama farkı  :    220  Euro

 

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR

 • Otellerdeki 2 kişilik odalarda konaklamalar
  *Miran International Hotel 4**** veya benzeri (Taşkent’te 3 gece
  *Malika Hotel 3***+ veya benzeri (Hiva’da 1 gece)
  *Omar Hayyam Hotel 4**** veya benzeri (Buhara’da 2 gece)
  *Malika Diyora Hotel 4**** veya benzeri (Semerkand’da 2 gece)
 • Yemekler:
  *Otellerdeki Tüm kahvaltılar
  *Tüm öğle yemekleri
  *Tüm akşam yemekleri
  *Son gece veda yemeği
 • Buhara’deki folklör gösterisi için giriş ücreti
 • Semerkand’daki El-Merosi tiyatrosuna giriş ücreti
 • Hiva’da folklör show
 • Tüm tarihi eserlerin ve ziyaret mekanlarının giriş ücretleri
 • İç hat uçak bileti: Taşkent – Urgenç
 • Hızlı tren biletleri:
  *Buhara – Semerkant
  *Semerkant – Taşkent
 • Tüm transferler:
  *Minibüs (8-14 kişi için)
 • Tüm tur boyunca Türkçe bilen rehberlik hizmeti
 • Tüm tur boyunca araçta çay, su, kahve, meşrubat ikramı
 • Tüm tur boyunca yerel acenta görevlisi refakati

 

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR

 • Uluslararası uçak bileti (İstanbul-Taşkent-İstanbul)
 • Tarihi eserler içinde foto ve video çekimi ücreti (1-5 USD/kişi)
 • Bahşişler
 • Ekstra hizmetler

 

 

TUR İPTAL ŞARTLARI:

*Tur başlangıcına 60 gün kalana kadar yapılan iptallerde:  Yatırılmış olan tur bedelinin tamamı    iade edilir.

*Tur başlangıcına 60-30 gün kalana kadar yapılan iptallerde:  Yatırılmış olan tur bedelinin    %50’si   iade edilir. Ceza olarak kesilen %50 için geçerli iptal nedenleri varsa sigorta devreye girer.

*Tur başlangıcına 30 gün kalana kadar yapılan iptallerde:  Yatırılmış olan tur bedelinin tamamına   ceza uygulanır. Herhangi bir iade yapılmaz. Ceza olarak kesilen bedel için geçerli iptal nedenleri   varsa sigorta devreye girer.

Kolayca giyilip çıkarabileceğiniz gömlek, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince montlar almanızı öneririz. Yanınıza, şal ya da başörtü almanızı öneririz. Camilere girerken ayakkabılarınızı çıkarmalısınız ve bayanların başını örtmesi  gerekmektedir.Yağmurluk, terlik, şapka, bere, su kabı(matara-termos), güneş kremi, antibakteriyel jel, küçük sırt çantası, yedek giysi, yedek çamaşır ve çorap, fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aletini yanınıza almayı unutmayınız.

 

ÖZBEKİSTAN

Özbekistan adı tarihi kaynaklara göre Altunordu Beyi Özbek’in adından gelmektedir. Özbek Han 1313-1340’ta Altunordu Devleti’nin başına geçer. Yine tarihi kaynaklara göre bu birliğe Özbekler denir. Daha sonra da bu kelime belli bir Türk topluluğunun adı olarak kullanılır.

Altunordu Hanlığı, ünlü hükümdar Cengiz Han’ın Toruu Batı Han tarafından kurulmuştur. Altunordu Hanlığı 1319’da Tuna boylarına ve Edirne’ye kadar gelir. 1335’te ise Batı Han Azerbaycan seferine çıkar. Ünlü gezgin Ibn Batuta, Özbek Han’dan bahseder ve geniş ülkeleriyle, güçiü ordusunun olduğuna değinir.

Bu dönemde bütün Kıpçak boylarının Türkçe konuştuğu bilinir. 1428-1468 tarihleri arasında Özbekler çok yakın dayanışma içine girmişler ve 1500-1510’da Maveraünnehir bölgesini ele geçirmişlerdir. Ancak 1740’ta İran hükümdarı Buhara’yı ele geçirmiş ve buradaki Özbek Hanlığına son vermiştir. Buhara’nın başına 1753’te Muhammed Rahim geçmiş, bu dönem 1920’ye kadar sürmüştür.

1924’te ise bugünkü Özbekistan Cumhuriyeti kurulmuş, ancak 1945’ten sonraki yıllarda Rusların denetimine girmiştir. Özbekistan’da Kongrat, Nagman, Mangıt, Toyaklı, Savay, Barın, Üç Urug, Burgut, Arlat, Kanglı, Baştaş, Karakalpak gibi boylar bulunmaktadır ve bunlar Özbekistan’ı oluşturmaktadırlar.

SSCB’nin çöküşüyle birlikte Özbekistan 1 Eylül 1991’de bağımsızlığını kazanmıştır.

Coğrafi ve Demografik Yapı

Bağımsız Özbekistan’ın 447.400 km2’lik bir yüzölçümü bulunmaktadır. Özbekistan; Kazakistan, Tacikistan, Afganistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’a komşudur. Başkenti Taşkent’tir. Nüfusu: 21.700.000’dir.

Önemli şehirleri, Semerkand, Buhara, Hive, Andıcan, Hokand, Navrangon, Karşı, Urgenc ve Nukus’dur.

Önemli nehirleri: Surhanderya, Serabat, Karaderya, Zerefşan, Koskaderya ve Sah’dır. En büyük gölü Aral’dır. Diğer Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde olduğu gibi iklimi, yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve karasal iklimdir. Özbekistan’ın % 70’i Özbek’tir. Özbeklerin dışında %15 diğer Türk boyları ve %10 Rus nüfus Özbekistan topraklarında yaşamlarını sürdürmektedir. Özbekistan’daki Türk nüfusun tamamına yakını Müslümandır. Rusların İslam dinini ve Türklük bilincini unutturmaya çalışmasına rağmen Özbekistan’daki Müslüman-Türk soydaşlarımız milli benliklerini muhafaza etmesini bilmişlerdir.

Ülkede halen Halk Demokratik Partisi ile Vatan Terakkiyet Partisi bulunmaktadır. İlk parlamento seçimleri 1994’te yapılmıştır. Yönetim biçimi Cumhuriyettir. Özbekistan Cumhuriyeti AGİK, BM ve diğer uluslararası kuruluşlara üyedir. Özel televizyon kuruluşu bulunmamaktadır. Devlet tekelinde olan, bir Özbekistan Devlet Televizyonu ve Yayın Kuruluşu vardır.

Ekonomisi

1991’den sonra bağımsız Özbekistan Merkez Bankası kurulmuştur. Özbekistan çok zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir. Altın, doğalgaz, alüminyum, tungsten, kömür, mermer yatakları ön sıradadır. 1991 verilerine göre yılda 41 milyar m3 doğalgaz üretilmektedir.

Dünyanın kaliteli altını burada üretilmekte olup, yıllık 80 ton altın üretimiyle dünya sıralamasında yerini almaktadır. Bakır rezervleri 800 milyon ton olarak varsayılmaktadır. Kömür üretimi yıllık 6 milyon tondur.

Özbekistan karasal iklime sahiptir. Bu nedenle ülkenin % 9’u tarıma elverişlidir. Özbekistan’da, pamuk önemli yer tutmaktadır ve ülke dünyanın dördüncü pamuk üreticisidir. Özbekler buğday, meyve, sebze, ipek ve pirinç yetiştirmektedirler. Ekonomik yapı ise tarım ağırlıklıdır.

Nüfusun %30’u tarım sektöründe çalışmaktadır. Tarımsal üretim kolhozlar, solhozlar, meşhozlar (devlet kuruluşları) aracılığıyla yapılmaktadır.

ÜIke ekonomisinde hayvancılık da önemli yer tutmaktadır. Sığır, koyun, keçi ve kümes hayvanları vardır. Yıllık yün üretimi 1994 verilerine göre 20.000 ton civarındadır. Ve özellikle astragan kürk koyunculuğu büyük önem kazanmıştır ve ihraç edilmektedir. Özbekistan sanayisi daha çok petro-kimya ağırlıklıdır ve yılda 1.5 milyon ton gübre üretmektedir. Ayrıca pamuk üretimine dayalı olarak kimya sanayii de gelişmiştir.

1990 yılı verilerine göre: Sanayi % 35, tarım % 34, inşaat % 14, ulaşım %5 ve diğerleri %12’dir.

Hafif sanayi ürünleri ise ipekli ve pamuklu kumaşlardır. Aral gölü kıyısında havyan üretme ve işleme tesisleri bulunmaktadır. 

Eğitim

Sovyet baskılarına karşın Özbekler kurdukları okullarda dillerini ve kültürlerini korumuşlardır. Şu anda Özbekistan’da 4 binin üstünde okul, 4 milyon da öğrenci bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile ilköğretim 8 yıla çıkarılmıştır. Halkın eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Özbekistan’da Semerkant Devlet Üniversitesi eğitim hayatında önemli yer tutmakta ve bütün enstitüleri içinde toplamaktadır.

Sağlık ve Sosyal Güvenlik için 1992-1993 yıllarından sonra Özbekistan’da fonlar oluşturulmustur. Ayrıca yaşlılık, sakatlık ve aile yardımları için işlemlere başlanmıştır. Bunlardan başka Devlet Sigorta Fonu kurulmuştur.

Sağlık hizmetlerini devlet tekelindedir. Bu hizmetler hastahaneler, doğumevleri ve dispanserler eliyle yürütülmektedir.

[]
1
Step 1

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

19 Nisan Cuma : İSTANBUL – TAŞKENT
Saat 10.00’da İstanbul havalimanında NOVITAS Turizm yetkilileriyle buluşuyoruz. Check in ve pasaport işlemlerinden sonra saat 12.30’da Özbekistan Hava Yolları’na ait 272 sefer sayılı uçak ile Taşkent’e hareket ediyoruz. Saat 19.00’da varış. Otelimize transfer, check in ve dinlenme.

20 Nisan Cumartesi : TAŞKENT
Sabah kahvaltımızın ardından Taşkent şehir turumuza başlıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, modern bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirde, turumuz kentin ana kalbi olan Amir Temur Meydanı ve Timur Müzesi gezisi ile başlıyor. Ardından Uygulamalı Sanatlar Müzesini gezeceğiz (ülkenin her yerinden toplanmış el sanatı ürünleri ve etnoğrafik eserleri barındırır). Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Bir sonraki durağımız, içerisinde 16. yüzyıldan kalma Barakhan Medresesi, Hz. Muhammed’in bir tutam saçına ev sahipliği yapması nedeni ile “Kutsal Saç” MuyiMubarak olarak isimlendirilmiş medrese ve bu medresede muhafaza edilen 7. yüzyılda yazılmış Kuran-ı Kerim örneklerini de barındıran Hazreti İmam Kompleksi. Turumuza devamla, panoramik olarak göreceğimiz yerler, şehrin en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı ve bu merkezi çevreleyen anıtlar, Uspensky Katedrali, Taşkent Opera binası, vd…Eğer zaman kalırsa, Gezimiz sırasında Taşkent metrosunu da kullanarak bazı istasyonlarını görebiliriz. Daha sonra otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama.

21 Nisan Pazar : TAŞKENT – ÜRGENÇ – HİVA
Sabah erken alacağımız kahvaltımızın ardından havalimanına transfer oluyoruz. Özbekistan Havayolları uçuşumuz ile Ürgenç’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından Hiva şehrine transfer oluyoruz. Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Ortaçağ kent kimliğini koruyan Hiva’da yürüyerek yapacağımız şehir turumuza hemen başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İçhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozolesi, Arab Han ve MuhammadAminInak Medreseleri, Ak Camii göreceklerimiz arasında. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından Hiva turumuza devam ediyoruz. Turun bu bölümünde Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, şehirdeki belki de en kutsal mekan olan Pehlivan Mahmud Mozolesi ve son dönem İslami mimari örneklerinden İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Akşam yemeğimiz yerel bir restoranda, konaklama otelimizde.


22 Nisan Pazartesi : HİVA – BUHARA
Kahvaltının ardından erken bir deparla tur aracımız ile Buhara’ya hareket ediyoruz. Kızılkum Çölü’nün ortasından devam edecek yolculuğumuz, Orta Asya’nın en büyük su kaynaklarından biri olan ve tüm bölgeye hayat veren, coğrafya kitaplarımızda okuduğumuz Amuderya nehrini takip ederek, bize, yer yer verdiğimiz molalarla, çöl gibi görünmesine rağmen, ilginç ve zengin bir ekosisteme sahip bu toprakları yakından gözlemleme imkanı verecek. Yolculuğumuz molalarla 6-7 saat sürecek. Buhara’ya varmadan önce Nakşibendi tarikatının kurucusu Bahaüddin Nakşibendi’nin türbesini ziyaret etme imkanımız var. Her yıl binlerce Müslümanın ziyaret ettiği türbe, Özbekistan’ın en önemli dini çekim merkezlerinden birini oluşturuyor. Daha sonra Buhara’ya varış ve otelimize yerleşme.. Kısa bir dinlenmenin ardından otelimizin yakınındaki güzel bir yerel restoranda akşam yemeğimizi alacağız. Konaklama otelimizde.


23 Nisan Salı : BUHARA
Kahvaltının ardından, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, tarih, din,  bilim, felsefe ve edebiyat kitaplarından çok iyi bildiğimiz Buhara gezimize başlıyoruz. 10. yüzyıldan kalma şehrin en eski tarihi eserlerinden biri olan İsmail Samani Türbesi, 5. yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, bir zamanlar kentin su ihtiyacının karşılandığı, bugünün Chashma-i Ayub Mozalesi, şehrin merkezinde yer alan ve Buhara kentinin nabzının attığı Lyabi Havuz, Poi Kalyan Kompleksi ve içinde bulunan Kalyan Minaresi ile Miri Arab Medresesi, döneminin en önemli eğitim kurumlarından Chor-Minor Medresesi, Uluğbey Medresesi, Abdul-aziz Han Medresesi ve Nadir Divanbeyi Medresesi, İskender Kerimov’un kukla atölyesi ziyareti (kukla yapımı sergisi, kukla oynatma dersi, kukla satın alınması), Feyzullah Hocayev müzesi (etnoğrafya ve ahşap el sanatları müzesi ve geleneksel bir Buhara evi) göreceklerimiz arasında yer alıyor. Öğle yemeğimizi, tarihi merkezdeki tipik restoranlardan birinde alıyoruz. Öğleden sonramızı Buhara’nın ünlü çarşılarında geçirebilir, ipekli kumaşlardan, el sanatı ürünlerinden, enfes halılara kadar her türlü otantik ürünü görebilir ve satın alabiliriz. Akşam yemeğimizi Nadir Divan Begi Medresesinde Özbek Milli folklör gösterisi eşliğinde alacağız. Otelimize dönüş ve konaklama.

24 Nisan Çarşamba : BUHARA – SEMERKAND
Sabah kahvaltımızın ardından bavullarımızı toplayarak otelimizin resepsiyonuna bırakıyor veya tur aracımıza yüklüyoruz. Daha sonra Buhara’da gezilerimize devam ediyoruz. Buhara Emirinin yazlık sarayı “Sitarai Mohi Hossa” ilk göreceğimiz yer. Daha sonra Buhara çarşılarında dilediğimiz gibi serbest zaman kullanabilir ve alışveriş yapabiliriz. Buhara’ya vedamızı, bir Buhara’lı ailenin evinde Buhara pilavı pişirilmesine tanıklık ederek ve daha sonra da bu enfes pilavı yiyerek yapacağız. Evin sahipleri bize pilav pişirecek. Pilavın pişirilmesine biz de katılabiliriz. Yemekten sonra Semerkand’a yolculuk yapmak üzere tren istasyonuna gidiyoruz. Saat 15.52’deki hızlı trenimizle Semerkand’a hareket ediyoruz. Saat 17.25’de varış ve otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

25 Nisan Perşembe : SEMERKAND
Kahvaltı sonrası kültürlerin potası, Ortaçağ’ın Doğu’daki en parlak uygarlık merkezi, inançların kesişme noktası olan Semerkand’dan günümüze kalanları görmeye başlıyoruz: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Semerkand’ın kalbi Registan Meydanı’nı, Uluğbey Medresesi’ni, Telkari (Tilyo Kori) ve Şirdari Medreselerini, Timur Hanın gözdesi Bibi Hanımın Medresesini ve Türbesini, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Mozolesi’ni göreceğiz. Öğle yemeği molasından sonra ise, Hoca Hızır Sarayı’nı, Şah-ı Zinde Türbelerini, Timur İmparatorluğu’nun 4. Sultanı Uluğ Bey’in kurduğu gözlem evi olan Uluğ Bey Rasathanesi Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Ardından Özbekistan’daki benzeri olmayan

El-Merosi tiyatrosuna transfer oluyoruz ve Özbek milli elbisesi evolüsyonunu gösteren ilginç bir şov izliyoruz. Ardından dışarıda akşam yemeği alıyoruz. Otele dönüş ve konaklama.

26 Nisan Cuma : SEMERKAND – TAŞKENT
Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden çıkış yapıyoruz ve Semerkand turumuza devam ediyoruz: Önce Semerkand şehri dışında yer alan Koni Gil köyünde bulunan Zarif Aka atölyesini ziyaret edeceğiz. Atölyede dut ağacı kabuğundan kağıt üretimini izleyebiliriz. Çelek köyünde bulunan İmam Al-Buhari Türbesi ziyareti sonrası Semerkand şehrine dönüyoruz. Yüzyıllar boyunca Orta Asya’nın en işlek alışveriş merkezlerinden biri olmuş Siyab Pazar’ında serbest zaman kullanacağız. Öğlen yemeğimizi yöresel bir evde alacağız. Ev sahibi Mübarek Hanım Özbek Milli yemeklerinden Mantı, Bogursok, Katlama, Varakı gibi yemeklerin hazırlanmasını gösterecek. İsteyen misafirlerimiz de yemeklerin hazırlanmasına katılabilirler. Akşamüstü tren istasyonuna transfer ve hızlı tren Afrosiyab ile Taşkent’e hareket. Varışın ardından Taşkent’teki otelimize transfer. Akşam yemeği ve dinlenme.


27 Nisan Cumartesi :
 TAŞKENT – İSTANBUL 

Sabah otelimizden erken saatte ayrılarak saat 05.30’da Taşkent havaalanında oluyoruz. Check in ve pasaport işlemlerinden sonra saat 07.40’da kalkan uçağımızla yerel saatle 11.00’de İstanbul’a varıyoruz. Turumuzun sonu.