SİCİLYA (28 Mart-1 Nisan)
{"slide_to_show":"1","slide_to_scroll":"1","autoplay":"true","autoplay_speed":"3000","speed":"300","arrows":"true","dots":"true","loop":"true","nav_slide_column":5,"rtl":"false"}

Tur Kodu : NVT-YD-1

Sezon : 2018

Tur Tarihleri : 

28 Mart-1 Nisan

Bu Turu Değerlendir

Rezervasyon Yap

28 Mart Çarşamba: İSTANBUL-CATANİA-CEFALÙ-PALERMO
Saat  04.45’de Atatürk havalimanında buluşuyor ve check in ve pasaport işlemlerimizden sonra  THY’nın 06.45’deki TK1393 no’lu uçuşuyla Catania’ya hareket ediyoruz. Saat 08.05’de Catania’ya varış. Tur aracımız tarafından karşılanma  ve Cefalu’ya hareket. Bu şirin Ortaçağ kentinde etkileyici Cefalù Katedralini, yine Ortaçağdan kalma çamaşırhaneyi görüyor, şehrin tarih kokan sokaklarında yürüyor ve öğle yemeği alıyoruz. Ardından Palermo’ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Varış, otele yerleşme, akşam yemeği ve dinlenme.

29 Mart Perşembe: PALERMO-MONREALE-PALERMO
Bu günümüzde tam gün Palermo ve çevresindeki kültür hazinelerini detaylıca keşfedeceğiz. Sabah kahvaltısından sonra Palermo şehir turu. Bu gezide ilk önce Norman Krallarının hüküm sürdüğü 12. yüzyıldan kalma Kraliyet Sarayını, buradaki kraliyet şapeli Capella Palatina’yı ve muhteşem mozaiklerini göreceğiz. Kırmızı kubbeli San Giovanni Degli Eremiti Kilisesi, Barok dönemi Palermo’sunun kalbi olan tarihi Quatro Canti (Dört Köşe) Meydanı, Pretoria Meydanı, Teatro Massimo Opera Binası gibi tarihi yapılar göreceklerimiz arasında. Daha sonra yaklaşık 30 dakika mesafede bulunan Monreale kasabasına gidiyoruz ve burada bulunan Monreale kilisesinin zengin mozaik bezemesini hayranlıkla izliyoruz. Ardından dinlenmek üzere otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği dışarıda bir restoranda, konaklama otelimizde.

30 Mart Cuma: PALERMO – AGRİGENTO – CATANİA
Sabah kahvaltısından sonra Agrigento’ya hareket ediyoruruz. Yaklaşık 2-2,5 saatlik bir yolculukla varacağımız bu çok ilginç bölge, tarihi M.Ö. 6. yüzyıla giden, Sicilya’daki antik Grek yerleşimi bölgesidir. Buradaki antik Akragas kenti kalıntıları  ve özellikle yedi tane anıtsal Yunan tapınağının bulunduğu “Tapınaklar Vadisi”  UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine dahil edilerek koruma altına alınmıştır. Antik kentin ve tapınaklar vadisinin gezilmesinden sonra yemek molası veriyor ve ardından Catania şehir merkezine ulaşıyoruz. Catania’da kentin Barok silüetinin etkisi altına giriyoruz. Bu gizemli dokunun içinde panoramik bir tura çıkıyoruz. Via Etna Caddesi, Duomo Katedrali, Filli Çeşme, en güzel saraylardan biri olan Palazzo Biscari, Via Crocifieri caddesindeki Kiliseler ve Binalar ile Bellini Meydanını  gezdikten sonra otelimize gidiyoruz. Odalara yerleşme sonrası akşam yemeği için yerel bir restorana gidiyoruz. Gecelememiz Catania’da.

31 Mart Cumartesi: CATANİA – ETNA – TAORMİNA – CATANİA
Bu günümüzde heyacan dolu bir macera bizi bekliyor. Ünlü Etna yanardağına çıkacağız !!

Sabah kahvaltısından sonra Catania’da kaldığımız otelden ayrılıyoruz. Dünyanın en eski yanardağlarından biri olmasına rağmen aktivitesini hala koruyan Etna yanardağına hareket ediyoruz. Aracımızla 1800 metreya kadar olan yüksekliğe çıkıyoruz. Büyük bir jeolojik olayın inanılmaz görüntüleri içinde geziyor (hava koşullarının elverdiği ölçüde) ve çok farklı bir deneyim yaşıyoruz. Güneşli günlerde İtalya’yı, Messina Boğazı’nı ve Aeolia Adaları’nı görmek mümkün olabiliyor. Öğlende Sicilya’nın en güzel kasabalarından biri olan Taormina’yı ziyaret ediyoruz. Sicilya’nın en pitoresk, en şık ve güzel kasabası diyebileceğimiz bu güzel kasabada yürüyerek keyifli bir tur yapıyoruz. Önce çok iyi durumda kalmış olan Grek-Roma Tiyatrosunu, Corvaia Sarayını ve katedrali görüyoruz. Ardından kısa bir serbest zaman ve akşamüstü Catania’ya dönüş. Akşam yemeği ve konaklama. (Akşam yemeği dışarıda yerel bir restoranda)

1 Nisan Pazar: CATANİA – SİRACUSA – CATANİA- İSTANBUL
Sabah kahvaltısından sonra Siracusa gezimiz için hareket ediyoruz. Ünlü matemetikçi Arşimed’in banyoda suyun kaldırma kuvvetini kanıtlayarak sevinçle sokağa fırladığı kent olan Siracusa, Sicilya’nın en otantik kentidir ve antik Yunan dünyasının tüm zenginliklerini sergiler. Eski kiliseleri, daracık sokakları ve küçük şirin limanıyla Siracusa gezimizde, Neapolis Tepesindeki Yunan Tiyatrosu, Roma Amfitiyatrosu, Dionisosun Kulakları Mağarası, Latomia denilen taş ocakları, Nymphe (Su Perisi) Pınarı Mağarası ilk duraklarımız. Ardından Ortygia yarımadasında bulunan Apollo Tapınağı, katedral ve Aretusa çeşmesi göreceğimiz yerler arasında. Gezi sonrası Catania’ya dönüyoruz. Yemek molası veriyor ve serbest zaman kullanıyoruz. Saat 16.30 civarı havaalanına doğru yola çıkıyoruz. Saat 19.05’deki TK1396 no’lu THY uçuşumuzla 22.10’da İstanbul’a varış. Turumuzun sonu.

Tur fiyatı:
İki kişilik odada bir kişi fiyatı   :  
Üç kişilik odada bir kişi fiyatı   :  
Tek kişi farkı                              :   

 

Fiyata dahil olan hizmetler:

 • Programda belirtilen şehirlerde merkezi 4 yıldızlı otellerde 4 gece oda-kahvaltı konaklama  
 • Programdaki otel veya yerel restoranlarda 4 akşam yemeği         
 • Programdaki tüm ulaşımlar, geziler, müze ve ören yeri girişleri
 • Türkiye’den gruba refakat eden profesyonel Türk rehber ve gerekli olan yerlerde İtalyan yerel rehber refakati
 • Zorunlu yurtdışı seyahat sigortası

Fiyata dahil olmayan hizmetler:

 • İstanbul/ Sicilya (Catania) – Sicilya / İstanbul uçuş biletleri
 • Öğle yemekleri
 • Öğle ve akşam yemeklerindeki alkollü ve alkolsüz tüm içecekler
 • Kişisel harcamalar ve satın alınan özel hizmetler
 • Vize ücreti (Schengen vizesi gerekmektedir, gerekli belgeler temin edildiği takdirde acentamız vize alımında aracılık etmektedir.
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • 65 yaş üstü sigorta prim farkı

Bu tura giderken, kolayca giyilip çıkarabileceğiniz gömlek, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince montlar almanızı öneririz. Yağmur ihtimaline karşı şemsiye ve yağmurluk alabilirsiniz.Fotoğraf makinası, şarj aleti ve zorunlu kullandığınız ilaçlarınızı yanınıza almayı unutmayınız.

 

Sicilya Adası; Güney İtalya’da ada, İtalya’yı oluşturan 20 özerk bölgeden biridir. Yüzölçümü 25.708 km2, merkezi Palermo’dur. Agrigento, Altanissetta, Catania, Enna, Mesina, Palermo, Ragusa, Siracusa, Trapana yönetim birimlerini içerir. İtalya Yarımadası’nın güney ucunun batısında Akdeniz’in büyük adaşıdır. Kıtadan 3 km genişliğindeki Messina Boğazı ile ayrılan ada, Kuzey Afrika kıyılarının (Tunus) 145 km güneybatısında yer alır. Kuzeydoğuda Peloro (Foro), güneydoğuda Passera, batıda Lilibeo burunları arasında üçgen biçiminde olup Apennin Dağları ve Atlas Dağları’nın (Kuzey Afrika) uzantısı sayılır. Peloro Burnu’ndan batıya doğru kuzey kıyısının 2/3’ünü, ortalama 1.500 m yükseltide kıyıyı koşut dağlar kaplar. Kuzeydoğuda en yüksek nokta Etna Yanardağı (3.325 m)’dır. Adanın 2/3’ünde yükselti 300 m dolayındadır. Çok sayıda ırmak bulunmasına karşın, Salgo (143 km) ve Simeto dışındakiler kısa akışlıdır. İklim, genelde yumuşak ve sıcaktır. Kış mevsiminde, Taormina’da ortalama sıcaklık 13°C, Palermo’da 11.4°C’ dir. Kar ve don olayı alçak kesimlerde ender yaşanır. Yaz aylarında, Kuzey Afrika’ dan sıkça esen tozlu, kuru sirokko rüzgârı, aşırı sıcağı kırdığından, sıcaklık hiçbir zaman Güney İtalya ve Po Vadisi’nden yüksek değildir. Etna Dağı ve kuzey eteklerinde, doğal ormanlar dışında, çeşitli etkenler sonucu, bitki örtüsü büyük ölçüde değişmiştir. Meşe, kestane, zeytin, Akdeniz çalı toplulukları, egemen bitki örtüsünü oluşturur. Zengin olmayan ada faunası, Güney İtalya ve Sardinya Adası ile benzerlik gösterir.

Ekonomi, tarıma dayalıdır. Başta buğday (İtalya üretiminin % 10’u), çavdar olmak üzere, tahıl ürünleri, ekilebilen toprakların büyük bölümünü kaplar. Turunçgil, üzüm, sebze, zeytin, öteki başlıca ürünlerdir. Son yıllarda pamuk ve keten üretimi de önem kazanmaya başlamıştır. Şarap, turunçgil (limon, portakal), zeytinyağı (İtalya üretiminin 1/8’i), temel dışsatım ürünleridir. Kıyılarda, balıkçılık (özellikle, tonbalığı, orkinos avcılığı), bir başka önemli geçim kaynağıdır. Kümes hayvancılığı, çayır ve otlakların yok denecek kadar az oluşu nedeniyle, hayvancılık fazla gelişmiş değildir. Yerel tüketimi karşılamaya yönelik az sayıda koyun ve keçi beslenir.

İkinci Dünya Savaşı öncesinde, madencilik (kükürt), şarap, meyve konserveciliğiyle sınırlı endüstri etkinliklerinin geliştirilmesi amacıyla, bazı yatırımlara gidildi. İlk petrol Ragusa yakınında bulundu, bunu Gela açıklarında açılan kuyular izledi. Augusta’da kurulan ilk rafineri, daha sonra petrol boru hattıyla Ragusa’ya bağlandı. Metan gazı bulundu. Plastik, yapay gübre, çimento, kimya, petrol arıtma fabrikaları, termik santralların devreye girmesiyle, Sicilya limanlarının ticaret hacmi altı kat arttı.

Eski Yunan, Roma, Bizans, Arap, Norman, Rönesans, barok çağlara ait çeşitli, zengin tarihsel eserler, doğal güzellikler içeren adada, turizm sektörü hızlı bir gelişme içindedir. Ulaşımda, denizyolunun önemi büyüktür. Palermo-Napoli, Palermo-Messina-Catania arasındaki düzenli vapur ve tren bağlantısı vardır. İç kesimlere kadar yayılan karayolları ağının yanı sıra, büyük otoban yollar açılmıştır. Son yıllarda Messina Boğazı üzerinde dev bir asma köprünün yapılması planlanmaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğu Katolik olmakla birlikte, Palermo ve yörelerinde Bizans’tan bu yana varlıklarım sürdüren az sayıda Ortodoks yaşamaktadır. Günlük konuşma ve resmi yazışma dili olan İtalyancanın yanı sıra bölgesel lehçeler olan Arnavut ve Yunan lehçeleri de konuşulur. Palermo, Messina, Catania vb kıyılardaki büyük yerleşim endüstri merkezleri nüfusun % 3 5’ini barındırırken, geri kalan bölüm kapalı bir yaşam biçiminin egemen olduğu kasabalarda, dağınık köylerde yaşar.

sicilya-adasiTarih. Tarihsel belgeler, adanın ilk yerli halkının Sicianiler olduğunu gösterir (İÖ 11. yüzyıl). Sicianiler, adaya adım veren Siculiler tarafından sürüldü. İÖ 9. yüzyılda Fenikeliler adanın batısını ele geçirdiler. İÖ 734’te, Korinthos’tan gelerek adanın güneydoğu kıyısında Syracusae’da koloni kuran Yunanlıları, İÖ 724’te Messina’ya yerleşen Yunanlılar izledi. Daha sonra batıya yönelen Yunanlılar, güney-batı kıyısında Gela kolonisini kurdular. İÖ 635’te, Yunanlılar, Fenikelileri adanın batı bölümünün içlerine sürdüler. Tümüyle Yunan egemenliğine giren Sicilya, bu dönemde yüksek bir uygarlık ve refah düzeyine ulaştı. İÖ 5. yüzyılda, Syracusae, adadaki tüm kentler arasında en güçlü duruma geldi. Atina’ nın İÖ 4. yüzyıl ortalarında politik gücünü yitirmesiyle, adadaki Yunan varlığı son buldu. Kartacalılar, adanın büyük bölümünü ele geçirdiler. İÖ 3. yüzyılda ada Roma’nın eline geçti. Roma’nın ilk eyaleti konumunu kazandı. İS 476’da Batı Roma İmparatorluğu’ nun çöküşünden sonra, Ostrogotlar tarafından işgal edildi. 6. yüzyıl ortalarında Bizans egemenliğine girdi. 827′ de Araplar tarafından alındı. Palermo, Arap Krallığı’nın kültür merkezi oldu. 1072-1091 arasında, Napoli ve adanın tümünü alan Normanların kurduğu iki Sicilya Krallığı’nın yönetimine girdi (1130). 1198’de, Kutsal Roma İmparatoru II. Friedrich, Sicilya Krallığı tacını giydi, Palermo’yu başkent yaptı, adayı merkezi yönetime bağladı. II. Friedrich’in ölümünden (1250) sonra, Papa, Sicilya Krallığı’nı, Fransa Kralı IX. Louis’in-kardeşi Anjoulu I. Charles’a bağışladı. 1282 ayaklanması (Sicilian Vespers) Angevin Hanedanı’nın sonu oldu. Aragon Kralı III. Pedro, Aragon Hanedanı dönemini başlatınca İki Sicilya Krallığı birliği bozulmuş oldu. 15. yüzyılda kısa bir süre dışında, 1504’e kadar Sicilya ile Napoli ayrı yönetimlerde kaldı. Bu tarihte, Fransa’ nın İtalya’ya saldırısını püskürten İspanya, kendi gözetiminde Sicilya ile Napoli krallıklarını yeniden birleştirdi”. 18. yüzyılda, Avrupa’nın çeşitli güçleri arasında el değiştirdi; Savoy Krallığı (1713-1720), Avusturya İmparatorluğu (1720-1735), İspanya Krallığı (1735-1759), 1759’da İspanya tahtında bulunan Bourbon Hanedanı’ndan Kral III. Carlos tarafından oğlu IV. Ferdinand’a bağışlandı. Ancak, Napolyon Savaşları dışında, Napoli ve Sicilya’daki Bourbon kralları, İspanya ile doğrudan hiçbir ilişkiye girmediler, krallıklarını bağımsız bir biçimde yönettiler.İtalyan Birliği’ni kurma girişimleri sırasında, Mayıs 1860’ta Bourbon Hanedanı’na karşı Sicilya’da başlatılan ayaklanmanın bastırılması üzerine, Cenova’dan yardıma gelen Giuseppe Garibaldi önderliğindeki yurtsever göçmenler, Bourbonları yenilgiye uğrattı, Sicilya tümüyle ele geçirildi. İtalya Krallığı’nın kuruluşu (1861), adada açıklandı. İkinci Dünya Savaşı’nda, Müttefiklerin, Kuzey Afrika’daki Mihver güçlerini yenilgiye uğratmasının ardından, adaya 9 Temmuz 1943’te başlayan ABD-İngiliz ortak saldırıları, 38 gün süren şiddetli ve yoğun çarpışmalardan sonra 16 Ağustos 1943’te adanın ele geçirilmesiyle son buldu. 1948’de sınırlı bir özerklik elde etti.

[]
1
Step 1

Previous
Next

28 Mart Çarşamba: İSTANBUL-CATANİA-CEFALÙ-PALERMO
Saat  04.45’de Atatürk havalimanında buluşuyor ve check in ve pasaport işlemlerimizden sonra  THY’nın 06.45’deki TK1393 no’lu uçuşuyla Catania’ya hareket ediyoruz. Saat 08.05’de Catania’ya varış. Tur aracımız tarafından karşılanma  ve Cefalu’ya hareket. Bu şirin Ortaçağ kentinde etkileyici Cefalù Katedralini, yine Ortaçağdan kalma çamaşırhaneyi görüyor, şehrin tarih kokan sokaklarında yürüyor ve öğle yemeği alıyoruz. Ardından Palermo’ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Varış, otele yerleşme, akşam yemeği ve dinlenme.

29 Mart Perşembe: PALERMO-MONREALE-PALERMO
Bu günümüzde tam gün Palermo ve çevresindeki kültür hazinelerini detaylıca keşfedeceğiz. Sabah kahvaltısından sonra Palermo şehir turu. Bu gezide ilk önce Norman Krallarının hüküm sürdüğü 12. yüzyıldan kalma Kraliyet Sarayını, buradaki kraliyet şapeli Capella Palatina’yı ve muhteşem mozaiklerini göreceğiz. Kırmızı kubbeli San Giovanni Degli Eremiti Kilisesi, Barok dönemi Palermo’sunun kalbi olan tarihi Quatro Canti (Dört Köşe) Meydanı, Pretoria Meydanı, Teatro Massimo Opera Binası gibi tarihi yapılar göreceklerimiz arasında. Daha sonra yaklaşık 30 dakika mesafede bulunan Monreale kasabasına gidiyoruz ve burada bulunan Monreale kilisesinin zengin mozaik bezemesini hayranlıkla izliyoruz. Ardından dinlenmek üzere otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği dışarıda bir restoranda, konaklama otelimizde.

30 Mart Cuma: PALERMO – AGRİGENTO – CATANİA
Sabah kahvaltısından sonra Agrigento’ya hareket ediyoruruz. Yaklaşık 2-2,5 saatlik bir yolculukla varacağımız bu çok ilginç bölge, tarihi M.Ö. 6. yüzyıla giden, Sicilya’daki antik Grek yerleşimi bölgesidir. Buradaki antik Akragas kenti kalıntıları  ve özellikle yedi tane anıtsal Yunan tapınağının bulunduğu “Tapınaklar Vadisi”  UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine dahil edilerek koruma altına alınmıştır. Antik kentin ve tapınaklar vadisinin gezilmesinden sonra yemek molası veriyor ve ardından Catania şehir merkezine ulaşıyoruz. Catania’da kentin Barok silüetinin etkisi altına giriyoruz. Bu gizemli dokunun içinde panoramik bir tura çıkıyoruz. Via Etna Caddesi, Duomo Katedrali, Filli Çeşme, en güzel saraylardan biri olan Palazzo Biscari, Via Crocifieri caddesindeki Kiliseler ve Binalar ile Bellini Meydanını  gezdikten sonra otelimize gidiyoruz. Odalara yerleşme sonrası akşam yemeği için yerel bir restorana gidiyoruz. Gecelememiz Catania’da.

31 Mart Cumartesi: CATANİA – ETNA – TAORMİNA – CATANİA
Bu günümüzde heyacan dolu bir macera bizi bekliyor. Ünlü Etna yanardağına çıkacağız !!

Sabah kahvaltısından sonra Catania’da kaldığımız otelden ayrılıyoruz. Dünyanın en eski yanardağlarından biri olmasına rağmen aktivitesini hala koruyan Etna yanardağına hareket ediyoruz. Aracımızla 1800 metreya kadar olan yüksekliğe çıkıyoruz. Büyük bir jeolojik olayın inanılmaz görüntüleri içinde geziyor (hava koşullarının elverdiği ölçüde) ve çok farklı bir deneyim yaşıyoruz. Güneşli günlerde İtalya’yı, Messina Boğazı’nı ve Aeolia Adaları’nı görmek mümkün olabiliyor. Öğlende Sicilya’nın en güzel kasabalarından biri olan Taormina’yı ziyaret ediyoruz. Sicilya’nın en pitoresk, en şık ve güzel kasabası diyebileceğimiz bu güzel kasabada yürüyerek keyifli bir tur yapıyoruz. Önce çok iyi durumda kalmış olan Grek-Roma Tiyatrosunu, Corvaia Sarayını ve katedrali görüyoruz. Ardından kısa bir serbest zaman ve akşamüstü Catania’ya dönüş. Akşam yemeği ve konaklama. (Akşam yemeği dışarıda yerel bir restoranda)

1 Nisan Pazar: CATANİA – SİRACUSA – CATANİA- İSTANBUL
Sabah kahvaltısından sonra Siracusa gezimiz için hareket ediyoruz. Ünlü matemetikçi Arşimed’in banyoda suyun kaldırma kuvvetini kanıtlayarak sevinçle sokağa fırladığı kent olan Siracusa, Sicilya’nın en otantik kentidir ve antik Yunan dünyasının tüm zenginliklerini sergiler. Eski kiliseleri, daracık sokakları ve küçük şirin limanıyla Siracusa gezimizde, Neapolis Tepesindeki Yunan Tiyatrosu, Roma Amfitiyatrosu, Dionisosun Kulakları Mağarası, Latomia denilen taş ocakları, Nymphe (Su Perisi) Pınarı Mağarası ilk duraklarımız. Ardından Ortygia yarımadasında bulunan Apollo Tapınağı, katedral ve Aretusa çeşmesi göreceğimiz yerler arasında. Gezi sonrası Catania’ya dönüyoruz. Yemek molası veriyor ve serbest zaman kullanıyoruz. Saat 16.30 civarı havaalanına doğru yola çıkıyoruz. Saat 19.05’deki TK1396 no’lu THY uçuşumuzla 22.10’da İstanbul’a varış. Turumuzun sonu.