SİVAS-DİVRİĞİ-KEMALİYE-ELAZIĞ (05-07 Nisan 2019)
{"slide_to_show":"1","slide_to_scroll":"1","autoplay":"true","autoplay_speed":"3000","speed":"300","arrows":"true","dots":"true","loop":"true","nav_slide_column":5,"rtl":"false"}

Tur Kodu : NV-YI-16

Sezon : 2019

Tur Tarihleri :

05-07 Nisan 2019

1.150 TL

Bu Turu Değerlendir

Rezervasyon Yap

05 Nisan Cumartesi : SİVAS – DİVRİĞİ
Saat 05.00’de Sabiha Gökçen havalimanında buluşma. Check in işlemlerinin ardından, Pegasus Havayolları’nın 06.05 uçuşuyla saat 07.30’da Sivas’a varış. Kısa bir çay ve kahvaltı molasının ardından şehir gezimize başlıyoruz. Göreceğimiz yerler: Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Bürûciye Medresesi, Sivas Kongre Binası ve burada bulunan Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi. Tarihi şehir merkezinde yürüyerek dolaşıyor ve yerel mimari örneği Sivas evlerini ve konaklarını görüyoruz. Öğle yemeğimizde yöresel Sivas yemeklerini tadabiliriz.  Ardından Divriği’ye hareket ediyoruz. Yolda Kangal ilçesinde kısa bir mola veriyor ve ünlü kangal köpeklerinin üretildiği bir üretme çiftliğinde bu muhteşem hayvanları yakından tanıyoruz. Ardından yaklaşık bir saatlik bir yolculukla Divriği’ye varıyor ve 13. y.y. Selçuklu mimarlığının şaheserlerinden olan, Mengücekoğlu Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından yaptırılan Ulucami ve Şifahane’yi restorasyon çalışmasından dolayı dışardan görüyoruz.  Divriği’nin yöresel mimari örneği olan enfes evlerini ve imkanlar ölçüsünde bir iki tanesine girip içerden görebileceğiz. Konaklama Divriği’deki otelimizde

06 Nisan Pazar : KEMALİYE
Sabah kahvaltısının ardından Kemaliye’ye doğru devam ediyoruz. Kasabaya varmadan birkaç km önce, tur aracımızdan inerek, minibüslerle ünlü Taş Yolu’nda 4-5 km’lik bir yolculuk yapıyoruz. Karasu nehrinin içinden aktığı Karanlık Kanyon’un sarp kayalarına oyulmuş olan bu maceralı yolda ilerlerken, kanyonun enfes manzaralarını göreceğiz. Muhteşem bir doğanın içinde yer alan Kemaliye kasabası geleneksel taş evleri ve etkileyici mimarisiyle son yıllarda restorasyon çalışmalarıyla da ön plana çıkmış olan bu ilginç kasabayı yürüyerek geziyor, mahalle aralarında dolaşarak bol bol fotoğraf çekiyor ve yerel halkla sohbet ederek yöresel yemekleri tatma imkanı buluyoruz. Göreceğimiz yerler: eski Ermeni kilisesinde yer alan ve sadece Kemaliyelilerin kendi oluşturdukları etnoğrafik eserlerden oluşmuş Etnoğrafya Müzesi, Mani Yolu, Kadıgölü, Orta Camii, Eski Medrese, değirmen, lökhane, demir kapı tokmakları atölyesi… Öğleden sonra, hava şartları müsaitse, tekneyle Karasu nehri üzerinde ve Karanlık Kanyon’un içinde keyifli bir tekne turu yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde (tekne turunun ve çevre gezisinin saati, mevsim ve çevre şartlarına göre değiştirilebilir)

07 Nisan Pazartesi : ARAPGİR – ELAZIĞ – İSTANBUL
Sabah kahvaltısının ardından Kemaliye’den Elazığ’a doğru hareket ediyoruz. Kısa bir yolculuk sonrasında Ocak köyünde bir mola veriyoruz. Zengin bir etnoğrafya müzesine sahip olan bu Alevi köyünde cemevini de ziyaret edebiliriz. Ardından yolumuza devam ediyor, yolda vali Recep Yazıcıoğlu’nun Fırat nehrinin üzerinde yaptırmış olduğu ve Ayşe Kulin’in “Köprü” romanına konu olmuş olan ünlü köprüyü görüyor ve fotoğraf çekiyoruz. Kısa bir yolculuktan sonra yolumuzun üzerinde Arapgir kasabasına uğruyor, burada bulunan ve çok güzel restore edilmiş olan Millet Hanı’nı ve Mirliva Ahmet Paşa Camii’ni geziyoruz. Öğle yemeğimizi Arapgir’de yiyebiliriz. Yemekten sonra yola devamla Keban Barajı’nı tepeden göreceğimiz bir noktada kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Daha sonra Elazığ’a varıyor ve ilk önce zengin Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi ziyaret ediyoruz. Ardından tarihi Harput kasabasına gidiyor, kasabayı geziyor, kaleyi, Ulucami’yi ve Arap Baba türbesini görüyoruz ve havaalanına transfer Pegasus havayollarının 21.50’deki uçağıyla saat 23.15’da İstanbul Sabiha Gökçen havaalanına varış. Turumuzun sonu.

Tur fiyatı:
 İki kişilik odada bir kişi fiyatı    : 1.150 TL + uçak bileti
Tek kişi farkı                             :      90 TL

 

Fiyata dahil olan hizmetler :

*Grup sayısına göre lüks klimalı otobüs, midibüs veya minibüsle programdaki tüm geziler

*2 gece yarım pansiyon konaklama

*Profesyonel rehberlik hizmeti

*Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri, dini mekanlara verilen bahşiş ve bağışlar

*Zorunlu seyahat sigortası

*KDV

 

Fiyata dahil olmayan hizmetler : 

*Pegasus h.y İstanbul-Sivas  / Elazığ-İstanbul uçak biletleri

*İlk gün sabah kahvaltısı

*Öğle yemekleri ve yemeklerde alınan içecekler

*Kişisel ve otel ekstraları

*Sabiha Gökçen havaalanı transferi istenirse (gidiş-dönüş) talebe göre ayrıca fiyat verilecek

Bu turumuz, farklı iklim koşulları gösteren bir coğrafyada yapılmaktadır. Özellikle gece-gündüz ısı farkları büyüktür. Bu nedenle, yanınıza, her türlü ısıya uygun ve üst üstü giyip çıkarmaya uygun giysiler almalısınız. Gezimiz, yer yer hafif zorlukta doğa yürüyüşü içermektedir. Bu yüzden, doğa yürüyüş ayakkabısı ya da doğada yürümeye uygun spor ayakkabısı, eşofman ve benzeri rahat giysiler giyilmelidir. Yanınıza, yağmurluk ya da şemsiye, fotoğraf  makinesi, zorunlu kullandığınız ilaçlarınızı almayı unutmayınız. Çok sayıda cami ziyareti olduğundan, başörtüsü ve yedek çorap alınması tavsiye edilir.

Sivas

Sivas geniş toprakları nedeniyle çok geniş ve büyük bir kültüre sahiptir. Karadeniz’le sınır olan ilçelerinde tipik Karadeniz ağzı ve kültürü görülürken, İç Anadolu’da yer alan ilçelerinde bozkır ve Sivas yöresine özgü Sivas folklorü görülür. Yeşilırmak havzasında bulunan Karadeniz ilçeleri olan Suşehri, Akıncılar, Gölova, Koyulhisar ve Zara bölgesi, Kemençe, Zurna, Horon ve Yayla bölgesidir. İç Anadolu da ise gene Türkmen kültürü ile yer yer Balkan muhacirleri ve Kafkasya göçmenlerinin kültürleri ve gelenekleri de görülür. Bu geniş coğrafya alanında pek çok yöresel sanatçılar da yetişmiştir. Karadeniz ilçelerinde Kemençe ve Tulum üstadları, İç Anadolu ve Doğu Anadolu ilçelerinde Saz ve Aşık geleneği ve üstatları yetişmiştir.

Divriği

Divriği coğrafi olarak Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. İlçe, Fırat nehrinin bir kolu olan Çaltı Çayı vadisi kenarında kurulmuştur. Divriği İlçesi çok dağlık bir bölgeyi içine almaktadır. Dağlar arasında dik ve derin vadiler içerisinde Fırat’ın küçük kolları akmaktadır. Arazi çıplak ve vahşi görünüşlüdür. Toprakları zengin demir madenleri barındırır. Geçmişte, Mezopotamya’ya demir ihraç ederek zenginliğini arttıran yörede ortaçağda inşa edilmiş olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası en önemli tarihi cazibe merkezidir. Dağların yüksek, serin ve yaylacılığa elverişli şeklide otlaklarla kaplı olması, ayrıca toprak veriminin düşüklüğü’de yaylacılığı ön plana çıkarmıştır. Başlıca yaylaları: Yama, Sarıçiçek, Göldağı, Eğrisu, Demirli ve Dumluca yaylası olmakla birlikte birçok köyün kendine ait yaylaları vardır

Kemaliye 

11. yüzyılın ilk yarısında Van yöresinden göçen Ermenilerce iskân edildiği bilinmektedir. Kasabanın eski adı Agn olup, Ermenice “göze, pınar” anlamındadır. Bu isim Türkçede “Eğin” şeklinde söylenmiştir. İlçe, 1900’lü yılların önemli bir ticari merkezidir. Kaynaklar, o dönemde bütün çevre illerden, ticaret için Eğin’e gidildiğini aktarır. Cumhuriyetten sonra, ilçe yoğun göç veren yerlerden biri olmuştur. Fırat nehrinin içinden aktığı derin “karanlık Kanyon” her yıl pek çok yerli ve yabancı turisti Kemaliye’ye çeker. Karanlık Kanyon’da 2008 yılından beri Uluslararası Doğa Sporları kapsamında BASE jumping atlayışları yapılmaktadır. 1940’lara kadar geçimini halıcılık, bez dokumacılığı, ayakkabıcılık, bakırcılık gibi el sanatlarıyla sağlayan, ama ardından şehre göçlerle, nüfusu 2500’lere kadar inen, yazları ise doğa sporları sayesinde, nüfusu 5000’lere çıkan kasaba, yaz aylarında turist çeken bir bölgedir. Rafting gibi su sporlarına elverişlidir. Doğa harikası bir ilçedir. Eski ticaret yollarının geçtiği yerdir. Kemaliye’nin ülkedeki tüm hemşerilerine kadar ulaşan bir de gazetesi vardır. Ünlü gezgin Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde, “Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba” diye bahseder Kemaliye’den. Raftingden dağcılığa her türlü doğa sporunu yapılabildiği, okuma yazma oranının Türkiye ortalamasını geçtiği bu ilçe, doğal yapısıyla olduğu kadar, mimarisiyle de çok etkileyicidir.

Elazığ

Köklerini eski Harput’tan alan bir kültür birikimine sahiptir. Ekonomisi sanayi, tarım ve ticarete dayanır. 1937 yılında Atatürk tarafından tahıl ambarı bolluk ve bereket anlamına gelen El’azık adı verilmiş olup, zamanla Türkçe ses uyumuna uygunluğu ve söyleniş kolaylığı nedeniyle Elâzığ olarak kullanılır olmuştur. En önemli turistik çekim merkezi, ovada kurulu olan modern şehrin üstünde tepede yer alan bir kalenin içinde ve çevresinde yer alan tarihi Harput kasabasıdır. Burada bulunan kale kalıntıları, Ulucami, sur duvarları, hala capcanlı ayakta durmaktadır. Arkeoloji Müzesi de, bölgeden çıkan ve paleolitik çağa kadar geri giden çok sayıda ve önemli eserleri barındırması açısından ülkenin en önemli müzelerinden biridir ve çok modern ve şık bir sergilemeye sahiptir.

[]
1
Step 1

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

05 Nisan Cumartesi : SİVAS – DİVRİĞİ
Saat 05.00’de Sabiha Gökçen havalimanında buluşma. Check in işlemlerinin ardından, Pegasus Havayolları’nın 06.05 uçuşuyla saat 07.30’da Sivas’a varış. Kısa bir çay ve kahvaltı molasının ardından şehir gezimize başlıyoruz. Göreceğimiz yerler: Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Bürûciye Medresesi, Sivas Kongre Binası ve burada bulunan Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi. Tarihi şehir merkezinde yürüyerek dolaşıyor ve yerel mimari örneği Sivas evlerini ve konaklarını görüyoruz. Öğle yemeğimizde yöresel Sivas yemeklerini tadabiliriz.  Ardından Divriği’ye hareket ediyoruz. Yolda Kangal ilçesinde kısa bir mola veriyor ve ünlü kangal köpeklerinin üretildiği bir üretme çiftliğinde bu muhteşem hayvanları yakından tanıyoruz. Ardından yaklaşık bir saatlik bir yolculukla Divriği’ye varıyor ve 13. y.y. Selçuklu mimarlığının şaheserlerinden olan, Mengücekoğlu Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından yaptırılan Ulucami ve Şifahane’yi restorasyon çalışmasından dolayı dışardan görüyoruz.  Divriği’nin yöresel mimari örneği olan enfes evlerini ve imkanlar ölçüsünde bir iki tanesine girip içerden görebileceğiz. Konaklama Divriği’deki otelimizde

06 Nisan Pazar : KEMALİYE
Sabah kahvaltısının ardından Kemaliye’ye doğru devam ediyoruz. Kasabaya varmadan birkaç km önce, tur aracımızdan inerek, minibüslerle ünlü Taş Yolu’nda 4-5 km’lik bir yolculuk yapıyoruz. Karasu nehrinin içinden aktığı Karanlık Kanyon’un sarp kayalarına oyulmuş olan bu maceralı yolda ilerlerken, kanyonun enfes manzaralarını göreceğiz. Muhteşem bir doğanın içinde yer alan Kemaliye kasabası geleneksel taş evleri ve etkileyici mimarisiyle son yıllarda restorasyon çalışmalarıyla da ön plana çıkmış olan bu ilginç kasabayı yürüyerek geziyor, mahalle aralarında dolaşarak bol bol fotoğraf çekiyor ve yerel halkla sohbet ederek yöresel yemekleri tatma imkanı buluyoruz. Göreceğimiz yerler: eski Ermeni kilisesinde yer alan ve sadece Kemaliyelilerin kendi oluşturdukları etnoğrafik eserlerden oluşmuş Etnoğrafya Müzesi, Mani Yolu, Kadıgölü, Orta Camii, Eski Medrese, değirmen, lökhane, demir kapı tokmakları atölyesi… Öğleden sonra, hava şartları müsaitse, tekneyle Karasu nehri üzerinde ve Karanlık Kanyon’un içinde keyifli bir tekne turu yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde (tekne turunun ve çevre gezisinin saati, mevsim ve çevre şartlarına göre değiştirilebilir)

07 Nisan Pazartesi : ARAPGİR – ELAZIĞ – İSTANBUL
Sabah kahvaltısının ardından Kemaliye’den Elazığ’a doğru hareket ediyoruz. Kısa bir yolculuk sonrasında Ocak köyünde bir mola veriyoruz. Zengin bir etnoğrafya müzesine sahip olan bu Alevi köyünde cemevini de ziyaret edebiliriz. Ardından yolumuza devam ediyor, yolda vali Recep Yazıcıoğlu’nun Fırat nehrinin üzerinde yaptırmış olduğu ve Ayşe Kulin’in “Köprü” romanına konu olmuş olan ünlü köprüyü görüyor ve fotoğraf çekiyoruz. Kısa bir yolculuktan sonra yolumuzun üzerinde Arapgir kasabasına uğruyor, burada bulunan ve çok güzel restore edilmiş olan Millet Hanı’nı ve Mirliva Ahmet Paşa Camii’ni geziyoruz. Öğle yemeğimizi Arapgir’de yiyebiliriz. Yemekten sonra yola devamla Keban Barajı’nı tepeden göreceğimiz bir noktada kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Daha sonra Elazığ’a varıyor ve ilk önce zengin Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi ziyaret ediyoruz. Ardından tarihi Harput kasabasına gidiyor, kasabayı geziyor, kaleyi, Ulucami’yi ve Arap Baba türbesini görüyoruz ve havaalanına transfer Pegasus havayollarının 21.50’deki uçağıyla saat 23.15’da İstanbul Sabiha Gökçen havaalanına varış. Turumuzun sonu.