URFA-HARRAN-GÖBEKLİTEPE (16-17 Kasım 2019)
{"slide_to_show":"1","slide_to_scroll":"1","autoplay":"true","autoplay_speed":"3000","speed":"300","arrows":"true","dots":"true","loop":"true","nav_slide_column":5,"rtl":"false"}

Tur Kodu : NVT-YI-10

Sezon : 2019

Tur Tarihleri :

16-17 Kasım 2019

775 TL

Bu Turu Değerlendir

Rezervasyon Yap

1. GÜN : İSTANBUL – URFA
Saat 05.00’de Pegasus Havayolları kontuarı önünde buluşma. Check in ve bagaj işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları’nın saat 06.00’daki uçuşuyla Şanlıurfa’ya hareket. Saat 07.45’de varışın ardından şehir merkezine transfer oluyoruz. Önce otelimize gidip bavullarımızı bırakabilir (eğer odalar müsaitse odalara koyabiliriz, değilse resepsiyona teslim edebiliriz) ve bir çay molası verip gezilerimiz için güç kazanabiliriz. Ardından Urfa şehir gezimize başlıyoruz. Önce Balıklıgöl ve çevresini gezeceğiz: Halil-ür Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Ayn Zeliha, Ayn Birket göllerini ve İbrahim peygamberin doğduğuna inanılan mağarayı ve makamı göreceğiz. Urfa’ya tepeden bakma imkanı sunan ve tarihi yapısıyla dimdik  ayakta duran Urfa kalesi de görülmeyi hak ediyor. (çıkmak istemeyenler Balıklıgöl kıyısındaki çay bahçelerinde dinlenebilirler) Ardından öğle yemeği molası verebiliriz. Yemekten sonra Ulucami ve çevresindeki tarihi evleri ve sokak dokusunu görebileceğimiz bir yürüyüş turu yapıyoruz. Sokak aralarında restore edilmiş tipik avlulu Urfa evlerini yakından görebiliriz. Gezimiz sırasında Urfa’daki en eski kilise yapılarından biri olan eski Ermeni kilisesi On İki Havari Kilisesi (Fırfırlı Cami) de ilginç taş yapısıyla görülmeye değer. Gezimizin sonunda çarşıda alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarı ve İsotçu Pazarı gezimizin ardından akşamüstü otelimize giriyoruz. Kısa bir kısa bir  dinlenmenin ardından Sıra gecesinin yapılacağı mekana gidiyoruz. Konaklama otelimizde.

2. GÜN : URFA – İSTANBUL
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıyor ve Harran’a doğru yola çıkıyoruz. 45 dakikalık bir yolculukla Harran’a varışın ardından yürüyerek Harran’ı geziyoruz: Harran Ulu Camii, Harran Höyüğü ve şehir surları, Harran üniversitesi, Harran Kalesi, konik biçimli Harran evleri. Yerel halkla sohbet edebileceğimiz çay ve fotoğraf molamızın ardından Urfa merkeze dönüyoruz. (Dilersek Harran’da öğle yemeği molası verebiliriz, dilersek Urfa merkeze dönüp burada yemek yiyebiliriz.) Öğle yemeği molamızın ardından, Urfa’ya 20 km mesafede yer alan ve son yılların çığır açan arkeolojik kazılarından biri olan Göbeklitepe’yi ziyaret ediyoruz. Orta Doğu’daki en eski yerleşime işaret eden ve çok iyi durumda bir tapınma merkezinin ortaya çıktığı kazı alanı, bölgede uygarlığın tarihini M.Ö. 11.000’lere geri götürmüştür. Bu etkileyici kült alanını ve çevresindeki kazı alanını gezdikten sonra akşam yemeği ve ardından havaalanına transfer oluyoruz. Pegasus hava yollarının Saat 22.00’deki uçuşumuzla İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 23.50’de varış. Turumuzun sonu.

Tur fiyatı:

İki kişilik odada bir kişi fiyatı   :   775 TL +uçak bileti
Tek kişi farkı                           :     75 TL

 

Fiyata dahil olan hizmetler :

 • Grup sayısına göre lüks klimalı otobüs, midibüs veya minibüsle programdaki tüm geziler
 • Oda+kahvaltı  konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri, dini mekanlara verilen bahşiş ve bağışlar
 • Yemekli sıra gecesi
 • Seyahat sigortası
 • KDV

Fiyata dahil olmayan hizmetler :

 • Pegasus hava yolları ile İstanbul-Urfa / Urfa-İstanbul uçak biletleri
 • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınanan içecekler
 • Kişisel ve otel ekstraları
 • Sabiha Gökçen havaalanı transferi istenirse (gidiş-dönüş) talebe göre ayrıca fiyat verilecek.

 

Bu tura giderken, yanınıza, mevsim normallerine uygun olarak kıyafetler almanızı öneririz. Rahat yürüyüş ayakkabıları, bayanlar cami ziyaretleri için başörtüsü, fotoğraf malzemesi, zorunlu kullandığınız ilaçlarınızı alınız.

Şanlıurfa 

I.Dünya Savaşı’na kadar Osmanlıların elinde olan Urfa, 1919 yılında önce İngilizler, daha sonra da Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. 11 Nisan 1920’de düşman işgalinden kurtarılmıştır. Cumhuriyet sonrasında 1924’de il olmuştur. 12 Haziran 1984’de TBMM kararıyla “Şanlı” unvanını edinmiştir. Urfa kent merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl’ün kuzeyinde yapılan bir keşif sonucu, Urfa kent merkezi tarihinin MÖ. 9500’e Çanak-Çömleksiz Neolitik Döneme kadar uzandığı ortaya çıkarılmıştır. Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir.

Harran

M.Ö. 2000 yılında Ur şehrinin bir ticari kolu olarak kurulduğuna inanılan Harran’ın Sümerce veya Akatça kervan veya geçit yeri anlamına gelen “Harran-U” kelimesinden türediği düşünülmektedir. Tamamen surlarla çevrili olan tarihi kent kalıntıları, kaleyi, Moğol istilasında yıkılan tarihi Harran Üniversitesinin harabelerini, sur duvarları ve kapılarını kapsamaktadır. Tarihi kentin yanı başında, Türkiye’de sadece bu bölgeye özgü, kerpiçten yapılma konik evlerde yaşam hala sürmektedir.

Göbeklitepe

Şanlıurfa’ya 20 km’lik bir mesafede, Örencik Köyü yakınlarında, tarihi M.Ö. 11.000 yıllarına uzanan, tapınma amaçlı törensel alanlara ait mimari kalıntılar, dikili taşlar ve üzerinde kabartmalı yabani hayvan ve bitki figürlerinin bulunduğu Göbeklitepe Höyüğünde Cilalı Taş Devri’nden kalma bir mabet vardır.

[]
1
Step 1

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

1. GÜN : İSTANBUL – URFA
Saat 05.00’de Pegasus Havayolları kontuarı önünde buluşma. Check in ve bagaj işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları’nın saat 06.00’daki uçuşuyla Şanlıurfa’ya hareket. Saat 07.45’de varışın ardından şehir merkezine transfer oluyoruz. Önce otelimize gidip bavullarımızı bırakabilir (eğer odalar müsaitse odalara koyabiliriz, değilse resepsiyona teslim edebiliriz) ve bir çay molası verip gezilerimiz için güç kazanabiliriz. Ardından Urfa şehir gezimize başlıyoruz. Önce Balıklıgöl ve çevresini gezeceğiz: Halil-ür Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Ayn Zeliha, Ayn Birket göllerini ve İbrahim peygamberin doğduğuna inanılan mağarayı ve makamı göreceğiz. Urfa’ya tepeden bakma imkanı sunan ve tarihi yapısıyla dimdik  ayakta duran Urfa kalesi de görülmeyi hak ediyor. (çıkmak istemeyenler Balıklıgöl kıyısındaki çay bahçelerinde dinlenebilirler) Ardından öğle yemeği molası verebiliriz. Yemekten sonra Ulucami ve çevresindeki tarihi evleri ve sokak dokusunu görebileceğimiz bir yürüyüş turu yapıyoruz. Sokak aralarında restore edimiş tipik avlulu Urfa evlerini yakından görebiliriz. Gezimiz sırasında Urfa’daki en eski kilise yapılarından biri olan eski Ermeni kilisesi On İki Havari Kilisesi (Fırfırlı Cami) de ilginç taş yapısıyla görülmeye değer. Gezimizin sonunda çarşıda alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarı ve İsotçu Pazarı gezimizin ardından akşamüstü otelimize giriyoruz. Kısa bir kısa bir  dinlenmenin ardından Sıra gecesinin yapılacağı mekana gidiyoruz. Konaklama otelimizde.

2. GÜN : URFA – İSTANBUL
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıyor ve Harran’a doğru yola çıkıyoruz. 45 dakikalık bir yolculukla Harran’a varışın ardından yürüyerek Harran’ı geziyoruz: Harran Ulu Camii, Harran Höyüğü ve şehir surları, Harran üniversitesi, Harran Kalesi, konik biçimli Harran evleri. Yerel halkla sohbet edebileceğimiz çay ve fotoğraf molamızın ardından Urfa merkeze dönüyoruz. (Dilersek Harran’da öğle yemeği molası verebiliriz, dilersek Urfa merkeze dönüp burada yemek yiyebiliriz.) Öğle yemeği molamızın ardından, Urfa’ya 20 km mesafede yer alan ve son yılların çığır açan arkeolojik kazılarından biri olan Göbeklitepe’yi ziyaret ediyoruz. Orta Doğu’daki en eski yerleşime işaret eden ve çok iyi durumda bir tapınma merkezinin ortaya çıktığı kazı alanı, bölgede uygarlığın tarihini M.Ö. 11.000’lere geri götürmüştür. Bu etkileyici kült alanını ve çevresindeki kazı alanını gezdikten sonra akşam yemeği ve ardından havaalanına transfer oluyoruz. Pegasus hava yollarının Saat 22.00’deki uçuşumuzla İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 23.50’de varış. Turumuzun sonu.